Trotec PT 6500 S (1210001070)
Brand: Trotec
Price: €5.485,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 7e7cd674-02f9-4c53-9738-6e9f5b14d39f
Description
Type: Mobile
Series: Trotec PAC
Energy Efficiency Class Cooling: A
Max. Cooling Power: 6,500 Watt
Maximum Cooling Capacity (BTU/h): 22,178 BTU
Cooling Methods: Refrigerant Line, Water Cooling
Refrigerant Fluid: R 407 C (GWP 1774)
GWP (Global Warming Potential): 1,774
Programme Function: Cooling
Operating Options: Device Controls
Connector: With Extraction Hose
Blow Settings: 2
Max. Adjustable Temperature: 35 °C
Power Supply: Mains
Operating Voltage: 230 V
Maximum Sound Pressure Level Internal Unit: 49 dB
Weight of Exterior Unit: 86 kg
Package Contents: 1x Outdoor Unit, 1x Indoor Unit
Specifications
| Product Type | Portable Air Conditioner |
|---|---|
| Type | Mobile |
| Series | Trotec PAC |
| Energy Efficiency Class Cooling | A |
| Max. Cooling Power | 6,500 Watt |
| Maximum Cooling Capacity (BTU/h) | 22,178 BTU |
| Cooling Methods | Refrigerant Line, Water Cooling |
| Refrigerant Fluid | R 407 C (GWP 1774) |
| GWP (Global Warming Potential) | 1,774 |
| Programme Function | Cooling |
| Operating Options | Device Controls |
| Connector | With Extraction Hose |
| Blow Settings | 2 |
| Max. Adjustable Temperature | 35 °C |
| Power Supply | Mains |
| Operating Voltage | 230 V |
| Maximum Sound Pressure Level Internal Unit | 49 dB |
| Weight of Exterior Unit | 86 kg |
| Package Contents | 1x Outdoor Unit, 1x Indoor Unit |
Reviews
Speedy delivery, impeccable condition
Quality is top tier
Works great, super happy!
Great value for money
Brilliant, no complaints at all
Can't fault it, great price too
Five stars
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.