Trotec Infrared Heater IRD 1800
Brand: Trotec
Price: €184,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: c6272e77-ff69-45fb-abe0-b46edda55383
Description
Max. Heat Output: 1,800 Watt
Heat Settings: 3
Heating Technology: Infrared
Power Source: Electricity
Operating Voltage: 230 V
Area of Use: Outdoors & Indoors
Room Size in m²: 18 m²
Material: Aluminium
Casing Properties: Rustproof
Colour: White
Safety Features: Spray Water Proof
Protection Class: IP 55
Designs: Wall Mounted, Ceiling Mounted
Features: Remote Control, Digital Display, Power On Light
Function: Timer
Dimensions: 5.5 x 119.5 x 20 cm
Cable Length: 1.8 m
Weight: 9.5 kg
Specifications
| Product Type | Patio Heater |
|---|---|
| Max. Heat Output | 1,800 Watt |
| Heat Settings | 3 |
| Heating Technology | Infrared |
| Power Source | Electricity |
| Operating Voltage | 230 V |
| Area of Use | Outdoors & Indoors |
| Room Size in m² | 18 m² |
| Material | Aluminium |
| Casing Properties | Rustproof |
| Colour | White |
| Safety Features | Spray Water Proof |
| Protection Class | IP 55 |
| Designs | Wall Mounted, Ceiling Mounted |
| Features | Remote Control, Digital Display, Power On Light |
| Function | Timer |
| Dimensions | 5.5 x 119.5 x 20 cm |
| Cable Length | 1.8 m |
| Weight | 9.5 kg |
Reviews
Spot on
Even better than I thought
Fast delivery, product is solid
Amazing value!
Can't fault anything about this
Exactly what I needed. Very happy with this.
Very pleased with this
10/10 would buy again
Such good value... impressed
10/10 would buy again
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.