Tristar AC-5531
Brand: Tristar
Price: €319,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: dcb64c8d-600d-420b-b84c-9501d6b0aa67
Description
Type: Mobile
Series: Kaisai KPPD
EEC-Spectrum: A+++ - D
Indoor Sound Power Level: 65 dB
Energy Efficiency Class Cooling: A
Max. Cooling Power: 3,000 Watt
Maximum Cooling Capacity (BTU/h): 10,236 BTU
Energy Efficiency Cooling (EER): 2.6
Hourly Energy Consumption in Cooling Mode: 1.11 kWh/60min
Annual Energy Consumption Cooling: 555 kWh
Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)*: 122.27 Euros
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Cooling Method: Air Cooling
Refrigerant Fluid: R410A
GWP (Global Warming Potential): 2,088
Quantity of Refrigerant: 0.29 kg
Programme Functions: Timer, Dehumidifying, Cooling
Features: Thermostat, Castors, Handles, LED Display
Operating Options: Device Controls, Controllable via Remote
Water Tank: 0.5 litres
Operation: Single Duct Air Conditioner
Connector: With Extraction Hose
Condenser Exhaust: Exhaust Hose, Condensation Container
Air Outlet: Manuel Air Outlets
Dehumidifying Capacity: 31.2 l/24 h
Dehumidifying Capacity l/h: 1.3 l/h
Room Size: 36 m²
Maximum Room Size: 90 m³
Air Circulation (interior): 320 m³/h
Blow Settings: 2
Data Transfer: Radio
Power Supply: Mains
Operating Voltage: 230 V
Case Colour: White
Inner Dimensions: 55 x 40 x 81,5 cm
Height: 81.5 cm
Weight (interior): 27 kg
Included in Delivery: Remote Control, Exhaust Hose
Specifications
| Product Type | Portable Air Conditioner |
|---|---|
| Type | Mobile |
| Series | Kaisai KPPD |
| EEC-Spectrum | A+++ - D |
| Indoor Sound Power Level | 65 dB |
| Energy Efficiency Class Cooling | A |
| Max. Cooling Power | 3,000 Watt |
| Maximum Cooling Capacity (BTU/h) | 10,236 BTU |
| Energy Efficiency Cooling (EER) | 2.6 |
| Hourly Energy Consumption in Cooling Mode | 1.11 kWh/60min |
| Annual Energy Consumption Cooling | 555 kWh |
| Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)* | 122.27 Euros |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Cooling Method | Air Cooling |
| Refrigerant Fluid | R410A |
| GWP (Global Warming Potential) | 2,088 |
| Quantity of Refrigerant | 0.29 kg |
| Programme Functions | Timer, Dehumidifying, Cooling |
| Features | Thermostat, Castors, Handles, LED Display |
| Operating Options | Device Controls, Controllable via Remote |
| Water Tank | 0.5 litres |
| Operation | Single Duct Air Conditioner |
| Connector | With Extraction Hose |
| Condenser Exhaust | Exhaust Hose, Condensation Container |
| Air Outlet | Manuel Air Outlets |
| Dehumidifying Capacity | 31.2 l/24 h |
| Dehumidifying Capacity l/h | 1.3 l/h |
| Room Size | 36 m² |
| Maximum Room Size | 90 m³ |
| Air Circulation (interior) | 320 m³/h |
| Blow Settings | 2 |
| Data Transfer | Radio |
| Power Supply | Mains |
| Operating Voltage | 230 V |
| Case Colour | White |
| Inner Dimensions | 55 x 40 x 81,5 cm |
| Height | 81.5 cm |
| Weight (interior) | 27 kg |
| Included in Delivery | Remote Control, Exhaust Hose |
Reviews
Does the job
Can't fault it, great price too
Arrived safe and sound, very pleased
One of my best buys ever
Very pleased with this
Can't believe the quality... honestly best buy I've made
Fantastic, ordering more!
Great value for money. Will definitely be buying again.
Speedy delivery, impeccable condition
Can't believe the quality... honestly best buy I've made
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.