ThermoFLUX S15
Brand: ThermoFLUX
Price: €4.696,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: d58a2886-0572-4aa3-96ea-bb64858960c0
Description
Type: Mobile
Indoor Sound Power Level: 67 dB
Outdoor Sound Power Level: 73
Energy Efficiency Class Cooling: A+++
Max. Cooling Power: 14,000 Watt
Maximum Cooling Capacity (BTU/h): 48,000 BTU
Seasonal Energy Efficiency Ratio (SEER): 6.1
Cooling Method: Refrigerant Line
Refrigerant Fluid: R 32 (GWP 675)
GWP (Global Warming Potential): 675
Length of refrigerant pipe: 5 m
Energy Efficiency Class Heating: A++
Max. Heat Output: 16,120 W
Programme Functions: Turbo Function, Heating
Features: Remote Control, Castors
Operating Options: Controllable via Remote
Room Size: 140 m²
min. Air Circulation Internal Unit: 2,027 m³/h
Medium Air Circulation Internal Unit: 2,222 m³/h
Air Circulation (interior): 2,413 m³/h
Lower Temperature Limit: -15 °C
Upper Temperature Limit: 50 °C
Maximum Sound Pressure Level Internal Unit: 66 dB
Sound Pressure Level External Unit: 63 dB
Weight (interior): 59 kg
Weight of Exterior Unit: 104 kg
Package Contents: 1x Outdoor Unit, 1x Indoor Unit
Included in Delivery: Remote Control
Specifications
| Product Types | Portable Air Conditioner, Split Air Conditioner |
|---|---|
| Type | Mobile |
| Indoor Sound Power Level | 67 dB |
| Outdoor Sound Power Level | 73 |
| Energy Efficiency Class Cooling | A+++ |
| Max. Cooling Power | 14,000 Watt |
| Maximum Cooling Capacity (BTU/h) | 48,000 BTU |
| Seasonal Energy Efficiency Ratio (SEER) | 6.1 |
| Cooling Method | Refrigerant Line |
| Refrigerant Fluid | R 32 (GWP 675) |
| GWP (Global Warming Potential) | 675 |
| Length of refrigerant pipe | 5 m |
| Energy Efficiency Class Heating | A++ |
| Max. Heat Output | 16,120 W |
| Programme Functions | Turbo Function, Heating |
| Features | Remote Control, Castors |
| Operating Options | Controllable via Remote |
| Room Size | 140 m² |
| min. Air Circulation Internal Unit | 2,027 m³/h |
| Medium Air Circulation Internal Unit | 2,222 m³/h |
| Air Circulation (interior) | 2,413 m³/h |
| Lower Temperature Limit | -15 °C |
| Upper Temperature Limit | 50 °C |
| Maximum Sound Pressure Level Internal Unit | 66 dB |
| Sound Pressure Level External Unit | 63 dB |
| Weight (interior) | 59 kg |
| Weight of Exterior Unit | 104 kg |
| Package Contents | 1x Outdoor Unit, 1x Indoor Unit |
| Included in Delivery | Remote Control |
Reviews
Best thing I've bought in a while
Just brilliant
Just brilliant
Can't fault anything about this
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.