Suntec Transform 9000
Brand: Suntec
Price: €476,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: a99ea830-0a8a-4a0a-93e0-52f6d89a5cc6
Description
Type: Mobile
EEC-Spectrum: A+++ - D
Energy Efficiency Class Cooling: A
Max. Cooling Power: 2,500 Watt
Maximum Cooling Capacity (BTU/h): 8,530 BTU
Refrigerant Fluid: R 290 A (GWP 3)
GWP (Global Warming Potential): 3
Energy Efficiency Class Heating: A
Max. Heat Output: 2,400 W
Programme Functions: Cooling, Dehumidifying, Heating, Humidifying, Timer
Operating Options: Controllable via Remote
Filter System: Anti Dust
Dehumidifying Capacity: 50.4 l/24 h
Dehumidifying Capacity l/h: 2.1 l/h
Room Size: 38 m²
Maximum Room Size: 90 m³
Air Circulation (interior): 410 m³/h
Max. Adjustable Temperature: 16 °C
Data Transfer: Radio
Case Colours: White, Black
Specifications
| Product Type | Portable Air Conditioner |
|---|---|
| Type | Mobile |
| EEC-Spectrum | A+++ - D |
| Energy Efficiency Class Cooling | A |
| Max. Cooling Power | 2,500 Watt |
| Maximum Cooling Capacity (BTU/h) | 8,530 BTU |
| Refrigerant Fluid | R 290 A (GWP 3) |
| GWP (Global Warming Potential) | 3 |
| Energy Efficiency Class Heating | A |
| Max. Heat Output | 2,400 W |
| Programme Functions | Cooling, Dehumidifying, Heating, Humidifying, Timer |
| Operating Options | Controllable via Remote |
| Filter System | Anti Dust |
| Dehumidifying Capacity | 50.4 l/24 h |
| Dehumidifying Capacity l/h | 2.1 l/h |
| Room Size | 38 m² |
| Maximum Room Size | 90 m³ |
| Air Circulation (interior) | 410 m³/h |
| Max. Adjustable Temperature | 16 °C |
| Data Transfer | Radio |
| Case Colours | White, Black |
Reviews
Exactly what I was looking for
Excellent stuff
Love this! 😄
No issues whatsoever
Perfect 👍
Spot on
No issues whatsoever
Quality is really good... can't complain about anything really.
10/10 would buy again
Top stuff!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.