Suntec Energic 9.0+ Eco
Brand: Suntec
Price: €319,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 97d2d4a0-6c4f-4f94-a514-2d967071ecdb
Description
Type: Mobile
Indoor Sound Power Level: 65 dB
Energy Efficiency Class Cooling: A+
Max. Cooling Power: 2,600 Watt
Maximum Cooling Capacity (BTU/h): 8,871 BTU
Energy Efficiency Cooling (EER): 3.1
Hourly Energy Consumption in Cooling Mode: 0.85 kWh/60min
Annual Energy Consumption Cooling: 425 kWh
Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)*: 93.63 Euros
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Cooling Method: Air Cooling
Refrigerant Fluid: R 290 A (GWP 3)
Energy Efficiency Class Heating: A+++
Programme Functions: Night Mode (Silent Function), Cooling, Dehumidifying, Heating, Timer
Features: Castors, LED Display
Operating Options: Device Controls, Controllable via Remote
Operation: Single Duct Air Conditioner
Connector: With Extraction Hose
Condenser Exhaust: Exhaust Hose
Filter System: Air Filter
Air Outlet: Manuel Air Outlets
Dehumidifying Capacity: 60 l/24 h
Dehumidifying Capacity l/h: 2.5 l/h
Room Size: 20 m²
Maximum Room Size: 50 m³
Air Circulation (interior): 400 m³/h
Blow Settings: 2
Max. Adjustable Temperature: 16 °C
Data Transfer: Radio
Power Supply: Mains
Operating Voltage: 230 V
Case Colour: White
Inner Dimensions: 43,5 x 38,8 x 77 cm
Height: 77 cm
Weight (interior): 35 kg
Included in Delivery: Exhaust Hose
Specifications
| Product Type | Monobloc Air Conditioner |
|---|---|
| Type | Mobile |
| Indoor Sound Power Level | 65 dB |
| Energy Efficiency Class Cooling | A+ |
| Max. Cooling Power | 2,600 Watt |
| Maximum Cooling Capacity (BTU/h) | 8,871 BTU |
| Energy Efficiency Cooling (EER) | 3.1 |
| Hourly Energy Consumption in Cooling Mode | 0.85 kWh/60min |
| Annual Energy Consumption Cooling | 425 kWh |
| Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)* | 93.63 Euros |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Cooling Method | Air Cooling |
| Refrigerant Fluid | R 290 A (GWP 3) |
| Energy Efficiency Class Heating | A+++ |
| Programme Functions | Night Mode (Silent Function), Cooling, Dehumidifying, Heating, Timer |
| Features | Castors, LED Display |
| Operating Options | Device Controls, Controllable via Remote |
| Operation | Single Duct Air Conditioner |
| Connector | With Extraction Hose |
| Condenser Exhaust | Exhaust Hose |
| Filter System | Air Filter |
| Air Outlet | Manuel Air Outlets |
| Dehumidifying Capacity | 60 l/24 h |
| Dehumidifying Capacity l/h | 2.5 l/h |
| Room Size | 20 m² |
| Maximum Room Size | 50 m³ |
| Air Circulation (interior) | 400 m³/h |
| Blow Settings | 2 |
| Max. Adjustable Temperature | 16 °C |
| Data Transfer | Radio |
| Power Supply | Mains |
| Operating Voltage | 230 V |
| Case Colour | White |
| Inner Dimensions | 43,5 x 38,8 x 77 cm |
| Height | 77 cm |
| Weight (interior) | 35 kg |
| Included in Delivery | Exhaust Hose |
Reviews
Excellent stuff
Exactly what I needed. Very happy with this.
Really good value for the price
Quality stuff 💯
cant fault it tbh
Spot on
Exactly as the description, cheers!
Quality is top tier
Fast delivery, excellent item
Even better than I thought
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.