Suntec Advance 9.0 Eco R290
Brand: Suntec
Price: €251,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 2efd85d2-91f6-49eb-a25e-2762550d88a9
Description
Type: Mobile
EEC-Spectrum: A+++ - D
Indoor Sound Power Level: 65 dB
Energy Efficiency Class Cooling: A
Max. Cooling Power: 2,400 Watt
Maximum Cooling Capacity (BTU/h): 8,189 BTU
Energy Efficiency Cooling (EER): 2.6
Hourly Energy Consumption in Cooling Mode: 0.9 kWh/60min
Annual Energy Consumption Cooling: 450 kWh
Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)*: 99.14 Euros
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Cooling Method: Air Cooling
Programme Functions: Night Mode (Silent Function), Ventilation Function, Dehumidifying, Cooling
Operating Options: Device Controls, Controllable via Remote
Water Tank: 1 litres
Filter System: Anti Dust
Dehumidifying Capacity: 16.8 l/24 h
Dehumidifying Capacity l/h: 0.7 l/h
Room Size: 34 m²
Maximum Room Size: 85 m³
Air Circulation (interior): 380 m³/h
Blow Settings: 2
Data Transfer: Radio
Power Supply: Mains
Operating Voltage: 230 V
Case Colour: White
Inner Dimensions: 41,5 x 71 x 34,5 cm
Height: 71 cm
Weight (interior): 29 kg
Package Contents: 1x Indoor Unit
Specifications
| Product Type | Portable Air Conditioner |
|---|---|
| Type | Mobile |
| EEC-Spectrum | A+++ - D |
| Indoor Sound Power Level | 65 dB |
| Energy Efficiency Class Cooling | A |
| Max. Cooling Power | 2,400 Watt |
| Maximum Cooling Capacity (BTU/h) | 8,189 BTU |
| Energy Efficiency Cooling (EER) | 2.6 |
| Hourly Energy Consumption in Cooling Mode | 0.9 kWh/60min |
| Annual Energy Consumption Cooling | 450 kWh |
| Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)* | 99.14 Euros |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Cooling Method | Air Cooling |
| Programme Functions | Night Mode (Silent Function), Ventilation Function, Dehumidifying, Cooling |
| Operating Options | Device Controls, Controllable via Remote |
| Water Tank | 1 litres |
| Filter System | Anti Dust |
| Dehumidifying Capacity | 16.8 l/24 h |
| Dehumidifying Capacity l/h | 0.7 l/h |
| Room Size | 34 m² |
| Maximum Room Size | 85 m³ |
| Air Circulation (interior) | 380 m³/h |
| Blow Settings | 2 |
| Data Transfer | Radio |
| Power Supply | Mains |
| Operating Voltage | 230 V |
| Case Colour | White |
| Inner Dimensions | 41,5 x 71 x 34,5 cm |
| Height | 71 cm |
| Weight (interior) | 29 kg |
| Package Contents | 1x Indoor Unit |
Reviews
Such good value... impressed
Fast delivery, product is solid
Absolutely worth it
Absolutely brilliant 👍
Really good value for the price
Seriously good value
Perfect 👍
Excellent stuff
cant fault it tbh
Exceeds expectations
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.