Stiebel Eltron WPL-S 18 HK dB 400 Premium (202802)
Brand: Stiebel
Price: €25.367,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 969e27e8-5fce-420e-9489-f856be575cf4
Description
Series: Stiebel Eltron WPL
Energy Sources: Air Heat Pump, Electricity
Suitable For: Heating Water
Programme Functions: Heating, Cooling
Max. Heat Output (Colder Heating Period): 22 kW
Max. Heat Output (Average Heating Period): 21 kW
Max. Heat Output (Warmer Heating Period): 21 kW
Indoor Sound Power Level: 56 db
Outdoor Sound Power Level: 59 db
Heizleistung bei -7 °C (A-7/W35): 18.9 kW
Heizleistung bei +2 °C (A2/W35): 21.1
Heizleistung bei +7 °C (A7/W35): 26.5
COP bei -7 °C (A-7/W35): 3.3
COP bei +2 °C (A2/W35): 3.6
COP bei +7 °C (A7/W35): 4.2
Operating Voltage: 400 V
Max. Flow Temperature: 65 °C
Lower Temperature Limit: -20 °C
Upper Temperature Limit: 40 °C
Refrigerant Fluid: R407C (GWP 1774)
Quantity of Refrigerant: 15 kg
Weight (interior): 160 kg
Weight of Exterior Unit: 180 kg
Specifications
| Product Type | Air Conditioning Fan |
|---|---|
| Series | Stiebel Eltron WPL |
| Energy Sources | Air Heat Pump, Electricity |
| Suitable For | Heating Water |
| Programme Functions | Heating, Cooling |
| Max. Heat Output (Colder Heating Period) | 22 kW |
| Max. Heat Output (Average Heating Period) | 21 kW |
| Max. Heat Output (Warmer Heating Period) | 21 kW |
| Indoor Sound Power Level | 56 db |
| Outdoor Sound Power Level | 59 db |
| Heizleistung bei -7 °C (A-7/W35) | 18.9 kW |
| Heizleistung bei +2 °C (A2/W35) | 21.1 |
| Heizleistung bei +7 °C (A7/W35) | 26.5 |
| COP bei -7 °C (A-7/W35) | 3.3 |
| COP bei +2 °C (A2/W35) | 3.6 |
| COP bei +7 °C (A7/W35) | 4.2 |
| Operating Voltage | 400 V |
| Max. Flow Temperature | 65 °C |
| Lower Temperature Limit | -20 °C |
| Upper Temperature Limit | 40 °C |
| Refrigerant Fluid | R407C (GWP 1774) |
| Quantity of Refrigerant | 15 kg |
| Weight (interior) | 160 kg |
| Weight of Exterior Unit | 180 kg |
Reviews
Really impressed, no complaints
Top stuff!
⭐⭐⭐⭐⭐
Better than expected tbh
Can't fault anything about this
Wow! Amazing value
Really impressed, no complaints
Seriously good value
Fast delivery, product is solid
Brilliant, no complaints at all
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.