Stiebel Eltron WPL-A 07 HK HK Premium compact duo Set 2.1 (204252)
Brand: Stiebel
Price: €13.499,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 3337f5f3-6075-4928-b50a-d88c13e29cc9
Description
Serie: Stiebel Eltron WPL
Aufstellorte: Außenaufstellung, Innenaufstellung
Energieträger: Luftwärme, Elektrizität
verwendbar für: Heizungswasser
max. Schallleistungspegel im Freien: 48 db
EEK Raumheizung bei 55°C: A+++
EEK Raumheizung bei 35°C: A+++
Jahreszeitbedingte Raumheizungs-Energieeffizienz der Wärmepumpe bei Ø-Klimaverhältnissen für Mitteltemperaturanwendung (55°C): 153 %
Warmhalteverlust: 61 Watt
Betriebsspannung: 230 V
Wasserinhalt im Kessel: 291 Liter
Temperatur-Untergrenze: -25 °C
Temperatur-Obergrenze: 40 °C
Kältemittel: R454C (GWP 148)
Ausstattung: Invertertechnik
Paketkomponenten: Wärmepumpe, mit externem Warmwasserspeicher
Höhe: 900 mm
Breite: 1.270 mm
Tiefe: 593 mm
Gewicht: 160 kg
Specifications
| Produkttyp | Luft/Wasser-Wärmepumpe |
|---|---|
| Serie | Stiebel Eltron WPL |
| Aufstellorte | Außenaufstellung, Innenaufstellung |
| Energieträger | Luftwärme, Elektrizität |
| verwendbar für | Heizungswasser |
| max. Schallleistungspegel im Freien | 48 db |
| EEK Raumheizung bei 55°C | A+++ |
| EEK Raumheizung bei 35°C | A+++ |
| Jahreszeitbedingte Raumheizungs-Energieeffizienz der Wärmepumpe bei Ø-Klimaverhältnissen für Mitteltemperaturanwendung (55°C) | 153 % |
| Warmhalteverlust | 61 Watt |
| Betriebsspannung | 230 V |
| Wasserinhalt im Kessel | 291 Liter |
| Temperatur-Untergrenze | -25 °C |
| Temperatur-Obergrenze | 40 °C |
| Kältemittel | R454C (GWP 148) |
| Ausstattung | Invertertechnik |
| Paketkomponenten | Wärmepumpe, mit externem Warmwasserspeicher |
| Höhe | 900 mm |
| Breite | 1.270 mm |
| Tiefe | 593 mm |
| Gewicht | 160 kg |
Reviews
Quality is top tier
Perfect.
Works like a charm ✨
Fantastic, ordering more!
Really happy with this
Really good value for the price
Very happy with this purchase
Seriously good value
Quality is really good... can't complain about anything really.
Works great, super happy!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.