Stiebel Eltron WPL 25 A (8,33 kW)
Brand: Stiebel
Price: €8.279,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 237e26e7-7dba-4b65-925c-0c6fe81e2954
Description
Series: Stiebel Eltron WPL
Energy Sources: Air Heat Pump, Electricity
Suitable For: Heating Water
Energy Efficiency Class Space-Heating at 55°C: A++
Energy Efficiency Class Space-Heating at 35°C: A
Nominal Heat Output: 8.33 kW
Performance Data by: (A2/W35 °C)
Energy Efficiency Heating (COP): 4.17
Outdoor Sound Power Level: 56 db
Noise Level: 60 dB
COP bei -7 °C (A-7/W35): 2.93
COP bei +2 °C (A2/W35): 4.17
Wärmeleistung bei +2 °C (A2/W35): 8.33
Wärmeleistung bei -7 °C (A-7/W35): 12.86
Operating Voltage: 400 V
Max. Flow Temperature: 65 °C
Operating Options: Smartphone
Data Transmission: Network Cable (optional), BUS, Wi-Fi (optional)
EN Standard: DIN (EN) 14511 (Heizung)
Height: 1,045 mm
Width: 1,490 mm
Depth: 593 mm
Weight: 175 kg
Specifications
| Product Types | Air Conditioning Fan, Inverter-Wärmepumpen |
|---|---|
| Series | Stiebel Eltron WPL |
| Energy Sources | Air Heat Pump, Electricity |
| Suitable For | Heating Water |
| Energy Efficiency Class Space-Heating at 55°C | A++ |
| Energy Efficiency Class Space-Heating at 35°C | A |
| Nominal Heat Output | 8.33 kW |
| Performance Data by | (A2/W35 °C) |
| Energy Efficiency Heating (COP) | 4.17 |
| Outdoor Sound Power Level | 56 db |
| Noise Level | 60 dB |
| COP bei -7 °C (A-7/W35) | 2.93 |
| COP bei +2 °C (A2/W35) | 4.17 |
| Wärmeleistung bei +2 °C (A2/W35) | 8.33 |
| Wärmeleistung bei -7 °C (A-7/W35) | 12.86 |
| Operating Voltage | 400 V |
| Max. Flow Temperature | 65 °C |
| Operating Options | Smartphone |
| Data Transmission | Network Cable (optional), BUS, Wi-Fi (optional) |
| EN Standard | DIN (EN) 14511 (Heizung) |
| Height | 1,045 mm |
| Width | 1,490 mm |
| Depth | 593 mm |
| Weight | 175 kg |
Reviews
Love how well made this is. Already recommended to my family.
Brilliant!!!
Better than expected tbh
10 out of 10
Can't find any faults
Absolutely brilliant 👍
Fantastic, ordering more!
Perfect 👍
Amazing 👌
Absolutely brilliant!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.