Rothenberger RoTurbo 35000
Brand: Rothenberger
Price: €183,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 5fc75182-ace0-403e-8c01-94aa0a1f9419
Description
Series: Rothenberger Roturbo
Max. Heat Output: 34,000 Watt
Air Circulation: 800 m³/h
Heating Technology: Warm Air
Power Sources: Gas, Propane Gas, Butane Gas
Gas Consumption: 2,460 g/h
Gasdruck: 1,500 mbar
Operating Voltage: 230 V
Area of Use: Outdoors
Material: Metal
Safety Features: Spray Water Proof, Safety Guard, Anti-inflammable
Protection Class: IP X4
Design: Free-Standing Unit
Features: Carry Handle, Piezo Ignition
Function: Fan Function
Weight: 5 kg
Specifications
| Product Type | Space Warmer |
|---|---|
| Series | Rothenberger Roturbo |
| Max. Heat Output | 34,000 Watt |
| Air Circulation | 800 m³/h |
| Heating Technology | Warm Air |
| Power Sources | Gas, Propane Gas, Butane Gas |
| Gas Consumption | 2,460 g/h |
| Gasdruck | 1,500 mbar |
| Operating Voltage | 230 V |
| Area of Use | Outdoors |
| Material | Metal |
| Safety Features | Spray Water Proof, Safety Guard, Anti-inflammable |
| Protection Class | IP X4 |
| Design | Free-Standing Unit |
| Features | Carry Handle, Piezo Ignition |
| Function | Fan Function |
| Weight | 5 kg |
Reviews
Arrived well packaged, very pleased
Better than expected tbh
Quality is excellent. Worth every penny
Can't find any faults
Really good value for the price
Perfect!
Fantastic, ordering more!
Very pleased with this
Love this! 😄
Got it super fast! Very happy
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.