Remko SKW 261 DC AT (1648262)
Brand: Remko
Price: €502,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 6895ce17-dd3f-41c5-9b50-8d9650c01f1b
Description
EEC-Spectrum: A++ - E
Indoor Sound Power Level: 53 dB
Outdoor Sound Power Level: 61
Maximum Cooling Output: 2.6 kW
Seasonal Energy Efficiency Ratio (SEER): 6.2
Annual Energy Consumption Cooling: 147 kWh
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Cooling Method: Refrigerant Line
Refrigerant Fluid: R 32 (GWP 675)
GWP (Global Warming Potential): 675
Quantity of Refrigerant: 0.5 kg
Max. Heat Output (Average Heating Period): 2.9 kW
Energy Efficiency Paramaters Heating - SCOP (Average Heating Period): 4
Yearly Energy Usage Heating (Average Heating Period): 735 kWh
Programme Functions: Cooling, Heating
Maximum Room Size: 80 m³
Air Circulation (exterior): 520 m³/h
Blow Settings: 4
Power Supply: Mains
Operating Voltage: 230 V
Case Colour: White
Dimensions of Exterior Unit: 70 x 55 x 27,5 cm
Height of Exterior Unit: 55 cm
Weight of Exterior Unit: 22.7 kg
Package Contents: 1x Outdoor Unit
Specifications
| Product Type | Outdoor Air-conditioning Unit |
|---|---|
| EEC-Spectrum | A++ - E |
| Indoor Sound Power Level | 53 dB |
| Outdoor Sound Power Level | 61 |
| Maximum Cooling Output | 2.6 kW |
| Seasonal Energy Efficiency Ratio (SEER) | 6.2 |
| Annual Energy Consumption Cooling | 147 kWh |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Cooling Method | Refrigerant Line |
| Refrigerant Fluid | R 32 (GWP 675) |
| GWP (Global Warming Potential) | 675 |
| Quantity of Refrigerant | 0.5 kg |
| Max. Heat Output (Average Heating Period) | 2.9 kW |
| Energy Efficiency Paramaters Heating - SCOP (Average Heating Period) | 4 |
| Yearly Energy Usage Heating (Average Heating Period) | 735 kWh |
| Programme Functions | Cooling, Heating |
| Maximum Room Size | 80 m³ |
| Air Circulation (exterior) | 520 m³/h |
| Blow Settings | 4 |
| Power Supply | Mains |
| Operating Voltage | 230 V |
| Case Colour | White |
| Dimensions of Exterior Unit | 70 x 55 x 27,5 cm |
| Height of Exterior Unit | 55 cm |
| Weight of Exterior Unit | 22.7 kg |
| Package Contents | 1x Outdoor Unit |
Reviews
Arrived safe and sound, very pleased
Can't fault it, great price too
Spot on mate, spot on
Top quality
Top quality, can't complain
Highly recommend!
Wow! Amazing value
Worth the investment for sure
Amazing service and product 👍
Arrived well packaged, very pleased
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.