Remko RVD 685 DC IT (1623867)
Brand: Remko
Price: €1.087,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 9b1561b5-1440-450c-99e8-d030fc3a3f0b
Description
Type: Fixed
Series: Remko RVD
Max. Cooling Power: 7,000 Watt
Maximum Cooling Output: 7 kW
Seasonal Energy Efficiency Ratio (SEER): 6.1
Annual Energy Consumption Cooling: 402 kWh
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Cooling Method: Refrigerant Line
Max. Heat Output (Average Heating Period): 5.4 kW
Energy Efficiency Paramaters Heating - SCOP (Average Heating Period): 4
Yearly Energy Usage Heating (Average Heating Period): 1,890 kWh
Programme Functions: Cooling, Heating
min. Air Circulation Internal Unit: 1,032 m³/h
Medium Air Circulation Internal Unit: 1,200 m³/h
Air Circulation (interior): 1,378 m³/h
Blow Settings: 3
Min. Adjustable Temperature: 17 °C
Max. Adjustable Temperature: 30 °C
Power Supply: Mains
Operating Voltage: 230 V
Installation Interior Unit: Ceiling Installation
Inner Dimensions: 24,5 x 84 x 84 cm
Height: 24.5 cm
Weight (interior): 28 kg
Package Contents: 1x Indoor Unit
Specifications
| Product Types | Ceiling Cassette Air Conditioner, Inverter Air Conditioner, Indoor Air-conditioning Unit |
|---|---|
| Type | Fixed |
| Series | Remko RVD |
| Max. Cooling Power | 7,000 Watt |
| Maximum Cooling Output | 7 kW |
| Seasonal Energy Efficiency Ratio (SEER) | 6.1 |
| Annual Energy Consumption Cooling | 402 kWh |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Cooling Method | Refrigerant Line |
| Max. Heat Output (Average Heating Period) | 5.4 kW |
| Energy Efficiency Paramaters Heating - SCOP (Average Heating Period) | 4 |
| Yearly Energy Usage Heating (Average Heating Period) | 1,890 kWh |
| Programme Functions | Cooling, Heating |
| min. Air Circulation Internal Unit | 1,032 m³/h |
| Medium Air Circulation Internal Unit | 1,200 m³/h |
| Air Circulation (interior) | 1,378 m³/h |
| Blow Settings | 3 |
| Min. Adjustable Temperature | 17 °C |
| Max. Adjustable Temperature | 30 °C |
| Power Supply | Mains |
| Operating Voltage | 230 V |
| Installation Interior Unit | Ceiling Installation |
| Inner Dimensions | 24,5 x 84 x 84 cm |
| Height | 24.5 cm |
| Weight (interior) | 28 kg |
| Package Contents | 1x Indoor Unit |
Reviews
Works great, good price
Very pleased with this
Delivered when promised... very satisfied
Got it super fast! Very happy
Works like a charm ✨
Arrived super quickly and works great 😊
Exactly what I needed, thanks!
Very happy indeed 👍
Very happy with this purchase
Best thing I've bought in a while
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.