Remko Palma RKL 490 DC S-Line
Brand: Remko
Price: €1.854,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 7b3706ce-5c20-447d-9187-067e337381cb
Description
Serie: Remko Palma
Energie-Effizienzklasse Kühlen: B
maximale Kühlleistung: 4.300 Watt / 4,3 kW
Energieeffizienzgröße Kühlen (EER): 4,7
stündlicher Energieverbrauch im Kühlbetrieb: 1,37 kWh/60min
Stromverbrauch Kühlen (Jahr): 318 kWh
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 96.7674 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
max. Schallleistungspegel in Innenräumen (Kühlen/Heizen): 57 dB
max. Schallleistungspegel im Freien (Kühlen/Heizen): 62
Kühlart: Kältemittel
Kältemittel: R 32 (GWP 675)
GWP (Globales Erwärmungspotenzial): 675
Funktionen: mit Timer, mit Kühlfunktion
Ausstattung: LCD-Anzeige
Bedienmöglichkeiten: manuell steuerbar, per Fernbedienung steuerbar
Filtersystem: Luftfilter
Raumgröße in Quadratmeter: 50 m²
Raumgrößen in Kubikmeter: 125 m³
max. Luftumwälzung Außeneinheit: 630 m³/h
Gebläsestufen: 3
Datenübertragung: Funk
Stromversorgung: Netz
Betriebsspannung: 230 V
max. Schalldruck Inneneinheit: 52 dB
Schalldruckpegel Außeneinheit: 54 dB
Montage Innengerät: zum Aufstellen
Abmessungen Inneneinheit: 69,5 x 47 x 33,5 cm
Gewicht Inneneinheit: 14 kg
Abmessungen Außeneinheit: 49 x 51 x 23 cm
Bemerkung: Leistungsaufnahme: 1,15 kW / Länge der Verbindungsleitung: 3000 mm
Specifications
| Produkttyp | Mobile Klimaanlage |
|---|---|
| Serie | Remko Palma |
| Energie-Effizienzklasse Kühlen | B |
| maximale Kühlleistung | 4.300 Watt / 4,3 kW |
| Energieeffizienzgröße Kühlen (EER) | 4,7 |
| stündlicher Energieverbrauch im Kühlbetrieb | 1,37 kWh/60min |
| Stromverbrauch Kühlen (Jahr) | 318 kWh |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 96.7674 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| max. Schallleistungspegel in Innenräumen (Kühlen/Heizen) | 57 dB |
| max. Schallleistungspegel im Freien (Kühlen/Heizen) | 62 |
| Kühlart | Kältemittel |
| Kältemittel | R 32 (GWP 675) |
| GWP (Globales Erwärmungspotenzial) | 675 |
| Funktionen | mit Timer, mit Kühlfunktion |
| Ausstattung | LCD-Anzeige |
| Bedienmöglichkeiten | manuell steuerbar, per Fernbedienung steuerbar |
| Filtersystem | Luftfilter |
| Raumgröße in Quadratmeter | 50 m² |
| Raumgrößen in Kubikmeter | 125 m³ |
| max. Luftumwälzung Außeneinheit | 630 m³/h |
| Gebläsestufen | 3 |
| Datenübertragung | Funk |
| Stromversorgung | Netz |
| Betriebsspannung | 230 V |
| max. Schalldruck Inneneinheit | 52 dB |
| Schalldruckpegel Außeneinheit | 54 dB |
| Montage Innengerät | zum Aufstellen |
| Abmessungen Inneneinheit | 69,5 x 47 x 33,5 cm |
| Gewicht Inneneinheit | 14 kg |
| Abmessungen Außeneinheit | 49 x 51 x 23 cm |
| Bemerkung | Leistungsaufnahme: 1,15 kW / Länge der Verbindungsleitung: 3000 mm |
Reviews
Can't fault it, great price too
Worth the investment for sure
Quality is really good... can't complain about anything really.
Can't find any faults
Worth it
Speedy delivery, impeccable condition
Can't fault it, great price too
Quality and price are unbeatable
Really impressed, no complaints
Amazing 👌
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.