Remko MKT 255 Eco White
Brand: Remko
Price: €401,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 9c103270-4d45-429a-b86c-a058271a3058
Description
Type: Mobile
EEC-Spectrum: A+++ - D
Indoor Sound Power Level: 65 dB
Energy Efficiency Class Cooling: A
Max. Cooling Power: 2,600 Watt
Energy Efficiency Cooling (EER): 2.6
Hourly Energy Consumption in Cooling Mode: 1 kWh/60min
Cooling Method: Refrigerant Line
Refrigerant Fluid: R 290 A (GWP 3)
GWP (Global Warming Potential): 3
Quantity of Refrigerant: 0.3 kg
Programme Function: Energy Saving Mode
Operating Options: Controllable via Remote
Operation: Double Duct Air Conditioner
Connector: With Extraction Hose
min. Air Circulation Internal Unit: 230 m³/h
Medium Air Circulation Internal Unit: 290 m³/h
Air Circulation (interior): 325 m³/h
Blow Settings: 3
Data Transfer: Radio
Power Supply: Mains
Operating Voltage: 230 V
Specifications
| Product Types | Portable Air Conditioner, Monobloc Air Conditioner |
|---|---|
| Type | Mobile |
| EEC-Spectrum | A+++ - D |
| Indoor Sound Power Level | 65 dB |
| Energy Efficiency Class Cooling | A |
| Max. Cooling Power | 2,600 Watt |
| Energy Efficiency Cooling (EER) | 2.6 |
| Hourly Energy Consumption in Cooling Mode | 1 kWh/60min |
| Cooling Method | Refrigerant Line |
| Refrigerant Fluid | R 290 A (GWP 3) |
| GWP (Global Warming Potential) | 3 |
| Quantity of Refrigerant | 0.3 kg |
| Programme Function | Energy Saving Mode |
| Operating Options | Controllable via Remote |
| Operation | Double Duct Air Conditioner |
| Connector | With Extraction Hose |
| min. Air Circulation Internal Unit | 230 m³/h |
| Medium Air Circulation Internal Unit | 290 m³/h |
| Air Circulation (interior) | 325 m³/h |
| Blow Settings | 3 |
| Data Transfer | Radio |
| Power Supply | Mains |
| Operating Voltage | 230 V |
Reviews
Even better than I thought
Can't find any faults
One of my best buys ever
Spot on mate, spot on
100% would recommend
Better than expected tbh
Arrived safe and sound, very pleased
Brilliant!!!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.