Remko DXM 500 DC + 2 x DXW 250 (1649500)
Brand: Remko
Price: €1.799,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 6d38ca5b-91bd-4a4b-b65f-f48d62b5f085
Description
Series: Remko DXM
EEC-Spectrum: A++ - E
Indoor Sound Power Level: 55 dB
Outdoor Sound Power Level: 65
Max. Cooling Power: 5,200 Watt
Maximum Cooling Output: 5.2 kW
Seasonal Energy Efficiency Ratio (SEER): 6.1
Annual Energy Consumption Cooling: 298 kWh
Cooling Method: Refrigerant Line
Refrigerant Fluid: R 32 (GWP 675)
GWP (Global Warming Potential): 675
Quantity of Refrigerant: 1.05 kg
Length of refrigerant pipe: 20 m
Max. Heat Output (Average Heating Period): 5.4 kW
Energy Efficiency Paramaters Heating - SCOP (Average Heating Period): 4
Yearly Energy Usage Heating (Average Heating Period): 1,330 kWh
Programme Functions: Cooling, Heating
Operating Options: Controllable via Remote
Air Circulation (exterior): 1,600 m³/h
Data Transfer: Radio
Power Supply: Mains
Operating Voltage: 230 V
Installation Interior Unit: Wall Air Conditioner
Dimensions of Exterior Unit: 59,6 x 89,9 x 37,8 cm
Height of Exterior Unit: 59 cm
Weight of Exterior Unit: 43 kg
Package Contents: 1x Outdoor Unit, 2x Indoor Units
Specifications
| Product Types | Inverter Air Conditioner, Split Air Conditioner |
|---|---|
| Series | Remko DXM |
| EEC-Spectrum | A++ - E |
| Indoor Sound Power Level | 55 dB |
| Outdoor Sound Power Level | 65 |
| Max. Cooling Power | 5,200 Watt |
| Maximum Cooling Output | 5.2 kW |
| Seasonal Energy Efficiency Ratio (SEER) | 6.1 |
| Annual Energy Consumption Cooling | 298 kWh |
| Cooling Method | Refrigerant Line |
| Refrigerant Fluid | R 32 (GWP 675) |
| GWP (Global Warming Potential) | 675 |
| Quantity of Refrigerant | 1.05 kg |
| Length of refrigerant pipe | 20 m |
| Max. Heat Output (Average Heating Period) | 5.4 kW |
| Energy Efficiency Paramaters Heating - SCOP (Average Heating Period) | 4 |
| Yearly Energy Usage Heating (Average Heating Period) | 1,330 kWh |
| Programme Functions | Cooling, Heating |
| Operating Options | Controllable via Remote |
| Air Circulation (exterior) | 1,600 m³/h |
| Data Transfer | Radio |
| Power Supply | Mains |
| Operating Voltage | 230 V |
| Installation Interior Unit | Wall Air Conditioner |
| Dimensions of Exterior Unit | 59,6 x 89,9 x 37,8 cm |
| Height of Exterior Unit | 59 cm |
| Weight of Exterior Unit | 43 kg |
| Package Contents | 1x Outdoor Unit, 2x Indoor Units |
Reviews
Got it super fast! Very happy
Second purchase already! Love it
Honestly fantastic
Really happy with this
10 out of 10
Quality and price are unbeatable
Can't find any faults
Quality and price are unbeatable
Such good value... impressed
Fantastic value
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.