Midea MSAGBU-12HRFN7-QRD6GW-Set
Brand: Midea
Price: €881,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: c438d859-7cea-4034-b093-3db41f984f9c
Description
Type: Mobile
Energy Efficiency Class Cooling: A+++
Max. Cooling Power: 3,500 Watt
Maximum Cooling Output: 3.5 kW
Annual Energy Consumption Cooling: 144 kWh
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Cooling Method: Refrigerant Line
Refrigerant Fluid: R 290 A (GWP 3)
GWP (Global Warming Potential): 3
Energy Efficiency Class Heating: A++
Max. Heat Output: 3,800 W
Heating Power: 3.8 kW
Annual Energy Consumption Heating: 761 kWh
Programme Functions: Cooling, Heating, Night Mode (Silent Function)
Features: Remote Control
Operating Options: Controllable via Remote, Smarthome Capable
Room Size: 60 m²
Blow Settings: 12
Lower Temperature Limit: -15 °C
Upper Temperature Limit: 50 °C
Data Transfers: Radio, Wi-Fi
Power Supply: Mains
Operating Voltage: 220 - 240 V
Minimum Sound Pressure Level (SPL): 20 dB
Maximum Sound Pressure Level Internal Unit: 39 dB
Sound Pressure Level External Unit: 52 dB
Installation Interior Unit: Wall Air Conditioner
Case Colour: White
Inner Dimensions: 83,5 x 29,5 x 20,8 cm
Dimensions of Exterior Unit: 80,5 x 55,4 x 33 cm
Package Contents: 1x Outdoor Unit, 1x Indoor Unit
Specifications
| Product Types | Split Air Conditioner, Portable Air Conditioner |
|---|---|
| Type | Mobile |
| Energy Efficiency Class Cooling | A+++ |
| Max. Cooling Power | 3,500 Watt |
| Maximum Cooling Output | 3.5 kW |
| Annual Energy Consumption Cooling | 144 kWh |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Cooling Method | Refrigerant Line |
| Refrigerant Fluid | R 290 A (GWP 3) |
| GWP (Global Warming Potential) | 3 |
| Energy Efficiency Class Heating | A++ |
| Max. Heat Output | 3,800 W |
| Heating Power | 3.8 kW |
| Annual Energy Consumption Heating | 761 kWh |
| Programme Functions | Cooling, Heating, Night Mode (Silent Function) |
| Features | Remote Control |
| Operating Options | Controllable via Remote, Smarthome Capable |
| Room Size | 60 m² |
| Blow Settings | 12 |
| Lower Temperature Limit | -15 °C |
| Upper Temperature Limit | 50 °C |
| Data Transfers | Radio, Wi-Fi |
| Power Supply | Mains |
| Operating Voltage | 220 - 240 V |
| Minimum Sound Pressure Level (SPL) | 20 dB |
| Maximum Sound Pressure Level Internal Unit | 39 dB |
| Sound Pressure Level External Unit | 52 dB |
| Installation Interior Unit | Wall Air Conditioner |
| Case Colour | White |
| Inner Dimensions | 83,5 x 29,5 x 20,8 cm |
| Dimensions of Exterior Unit | 80,5 x 55,4 x 33 cm |
| Package Contents | 1x Outdoor Unit, 1x Indoor Unit |
Reviews
Quality and price are unbeatable
Does the job
Love this! 😄
Fast delivery, product is solid
Works like a charm ✨
Super satisfied 😊
Love how well made this is. Already recommended to my family.
Such good value... impressed
Fantastic value
One of my best buys ever
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.