Midea All Easy Pro 12 Set Quick-Connect (MSEPBU-12HRFN8 + MOX330-12HFN8)
Brand: Midea
Price: €949,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 0d3ccd3f-7554-4d7f-ae52-3b4cd5feb24e
Description
EEC-Spectrum: A+++ - D
Indoor Sound Power Level: 59 dB
Outdoor Sound Power Level: 65
Energy Efficiency Class Cooling: A+++
Max. Cooling Power: 3,500 Watt
Maximum Cooling Output: 3.5 kW
Seasonal Energy Efficiency Ratio (SEER): 8.5
Annual Energy Consumption Cooling: 144 kWh
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Cooling Method: Refrigerant Line
Refrigerant Fluid: R 32 (GWP 675)
GWP (Global Warming Potential): 675
Quantity of Refrigerant: 0.69 kg
Length of refrigerant pipe: 25 m
Energy Efficiency Class Heating: A++
Max. Heat Output: 2,500 W
Heating Power: 2.5 kW
Max. Heat Output (Average Heating Period): 2.5 kW
Energy Efficiency Paramaters Heating - SCOP (Average Heating Period): 4.6
Yearly Energy Usage Heating (Average Heating Period): 730 kWh
Programme Functions: Cooling, Heating
Features: Remote Control
Operating Options: Controllable via Remote
Power Supply: Mains
Operating Voltage: 230 V
Installation Interior Unit: Wall Air Conditioner
Case Colour: White
Inner Dimensions: 29,5 x 79,5 x 22,5 cm
Height: 29.5 cm
Weight (interior): 10.2 kg
Dimensions of Exterior Unit: 55,4 x 80,5 x 33 cm
Height of Exterior Unit: 55 cm
Weight of Exterior Unit: 28.4 kg
Package Contents: 1x Indoor Unit, 1x Outdoor Unit
Specifications
| Product Type | Split Air Conditioner |
|---|---|
| EEC-Spectrum | A+++ - D |
| Indoor Sound Power Level | 59 dB |
| Outdoor Sound Power Level | 65 |
| Energy Efficiency Class Cooling | A+++ |
| Max. Cooling Power | 3,500 Watt |
| Maximum Cooling Output | 3.5 kW |
| Seasonal Energy Efficiency Ratio (SEER) | 8.5 |
| Annual Energy Consumption Cooling | 144 kWh |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Cooling Method | Refrigerant Line |
| Refrigerant Fluid | R 32 (GWP 675) |
| GWP (Global Warming Potential) | 675 |
| Quantity of Refrigerant | 0.69 kg |
| Length of refrigerant pipe | 25 m |
| Energy Efficiency Class Heating | A++ |
| Max. Heat Output | 2,500 W |
| Heating Power | 2.5 kW |
| Max. Heat Output (Average Heating Period) | 2.5 kW |
| Energy Efficiency Paramaters Heating - SCOP (Average Heating Period) | 4.6 |
| Yearly Energy Usage Heating (Average Heating Period) | 730 kWh |
| Programme Functions | Cooling, Heating |
| Features | Remote Control |
| Operating Options | Controllable via Remote |
| Power Supply | Mains |
| Operating Voltage | 230 V |
| Installation Interior Unit | Wall Air Conditioner |
| Case Colour | White |
| Inner Dimensions | 29,5 x 79,5 x 22,5 cm |
| Height | 29.5 cm |
| Weight (interior) | 10.2 kg |
| Dimensions of Exterior Unit | 55,4 x 80,5 x 33 cm |
| Height of Exterior Unit | 55 cm |
| Weight of Exterior Unit | 28.4 kg |
| Package Contents | 1x Indoor Unit, 1x Outdoor Unit |
Reviews
⭐⭐⭐⭐⭐
Packaged so carefully, arrived perfect
Top stuff!
Best thing I've bought in a while
Excellent stuff
Worth the investment for sure
Love this! 😄
Can't find any faults
Love this! 😄
Definitely worth the money
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.