Midea ALL EASY BLUE 3,5 kW Set (MSAGBU-12HRFN7-QRD6GW + MOX331-12HFN7-QRD6GW)
Brand: Midea
Price: €1.083,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 9b3699e2-bd5f-44a2-b30d-faa53a9ca1ea
Description
EEC-Spectrum: A+++ - D
Indoor Sound Power Level: 59 dB
Outdoor Sound Power Level: 64
Energy Efficiency Class Cooling: A+++
Max. Cooling Power: 3,500 Watt
Maximum Cooling Output: 3.5 kW
Maximum Cooling Capacity (BTU/h): 14,000 BTU
Seasonal Energy Efficiency Ratio (SEER): 8.5
Annual Energy Consumption Cooling: 144 kWh
Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)*: 31.7232 Euros
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Cooling Method: Refrigerant Line
Refrigerant Fluid: R 290 A (GWP 3)
GWP (Global Warming Potential): 3
Energy Efficiency Class Heating: A++
Energy Efficiency Class Heating (Medium Heating Period): A++
Max. Heat Output (Average Heating Period): 2.4 kW
Energy Efficiency Paramaters Heating - SCOP (Average Heating Period): 4.6
Yearly Energy Usage Heating (Average Heating Period): 730 kWh
Programme Functions: Night Mode (Silent Function), Heating, Energy Saving Mode, Self Diagnosis, Auto Restart, Cooling, Ventilation Function, Timer
Features: Operation Indicator
Operating Options: Controllable via Remote
Sensor: Motion Sensor
Filter System: Anti Dust
Room Size: 50 m²
Smart Home: with App Control
Data Transfer: Radio
Power Supply: Mains
Operating Voltage: 230 V
Installation Interior Unit: Wall Air Conditioner
Case Colour: White
Specifications
| Product Type | Split Air Conditioner |
|---|---|
| EEC-Spectrum | A+++ - D |
| Indoor Sound Power Level | 59 dB |
| Outdoor Sound Power Level | 64 |
| Energy Efficiency Class Cooling | A+++ |
| Max. Cooling Power | 3,500 Watt |
| Maximum Cooling Output | 3.5 kW |
| Maximum Cooling Capacity (BTU/h) | 14,000 BTU |
| Seasonal Energy Efficiency Ratio (SEER) | 8.5 |
| Annual Energy Consumption Cooling | 144 kWh |
| Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)* | 31.7232 Euros |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Cooling Method | Refrigerant Line |
| Refrigerant Fluid | R 290 A (GWP 3) |
| GWP (Global Warming Potential) | 3 |
| Energy Efficiency Class Heating | A++ |
| Energy Efficiency Class Heating (Medium Heating Period) | A++ |
| Max. Heat Output (Average Heating Period) | 2.4 kW |
| Energy Efficiency Paramaters Heating - SCOP (Average Heating Period) | 4.6 |
| Yearly Energy Usage Heating (Average Heating Period) | 730 kWh |
| Programme Functions | Night Mode (Silent Function), Heating, Energy Saving Mode, Self Diagnosis, Auto Restart, Cooling, Ventilation Function, Timer |
| Features | Operation Indicator |
| Operating Options | Controllable via Remote |
| Sensor | Motion Sensor |
| Filter System | Anti Dust |
| Room Size | 50 m² |
| Smart Home | with App Control |
| Data Transfer | Radio |
| Power Supply | Mains |
| Operating Voltage | 230 V |
| Installation Interior Unit | Wall Air Conditioner |
| Case Colour | White |
Reviews
Amazing service and product 👍
Great value for money. Will definitely be buying again.
Delivered when promised... very satisfied
Best thing I've bought in a while
Just as advertised, very reliable
Perfect!
Couldn't fault it
Fast delivery, product is solid
Better than expected tbh
Just brilliant
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.