Medion LIFE P701 (MD 37672)
Brand: Medion
Price: €260,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 4d4d619b-4518-49a1-9d61-61b4c4e6aeaf
Description
Type: Mobile
Series: Medion Life
EEC-Spectrum: A+++ - D
Indoor Sound Power Level: 65 dB
Energy Efficiency Class Cooling: A
Max. Cooling Power: 2,050 Watt
Maximum Cooling Output: 2.05 kW
Maximum Cooling Capacity (BTU/h): 7,000 BTU
Seasonal Energy Efficiency Ratio (SEER): 2.6
Annual Energy Consumption Cooling: 2 kWh
Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)*: 0.4406 Euros
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Cooling Method: Refrigerant Line
Refrigerant Fluid: R 290 A (GWP 3)
GWP (Global Warming Potential): 3
Programme Functions: Night Mode (Silent Function), Cooling, Ventilation Function, Dehumidifying, Timer
Connector: With Extraction Hose
Filter System: Anti Dust
Room Size: 25 m²
Smart Home: with Voice Control, with App Control
Power Supply: Mains
Operating Voltage: 230 V
Power Consumption: 780 Watt
Case Colour: White
Inner Dimensions: 70 x 31 x 31,5 cm
Height: 70 cm
Weight (interior): 20 kg
Specifications
| Product Type | Portable Air Conditioner |
|---|---|
| Type | Mobile |
| Series | Medion Life |
| EEC-Spectrum | A+++ - D |
| Indoor Sound Power Level | 65 dB |
| Energy Efficiency Class Cooling | A |
| Max. Cooling Power | 2,050 Watt |
| Maximum Cooling Output | 2.05 kW |
| Maximum Cooling Capacity (BTU/h) | 7,000 BTU |
| Seasonal Energy Efficiency Ratio (SEER) | 2.6 |
| Annual Energy Consumption Cooling | 2 kWh |
| Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)* | 0.4406 Euros |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Cooling Method | Refrigerant Line |
| Refrigerant Fluid | R 290 A (GWP 3) |
| GWP (Global Warming Potential) | 3 |
| Programme Functions | Night Mode (Silent Function), Cooling, Ventilation Function, Dehumidifying, Timer |
| Connector | With Extraction Hose |
| Filter System | Anti Dust |
| Room Size | 25 m² |
| Smart Home | with Voice Control, with App Control |
| Power Supply | Mains |
| Operating Voltage | 230 V |
| Power Consumption | 780 Watt |
| Case Colour | White |
| Inner Dimensions | 70 x 31 x 31,5 cm |
| Height | 70 cm |
| Weight (interior) | 20 kg |
Reviews
Great value for money. Will definitely be buying again.
Best thing I've bought in a while
Just as advertised, very reliable
Spot on
Best purchase I've made in ages
Can't fault anything about this
Works great, good price
Even better than I thought
Such good value... impressed
Fantastic value
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.