Medion LIFE E901 9.000 BTU (MD 37731)
Brand: Medion
Price: €188,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 7078b787-1e30-4883-a185-f3f8703c3e82
Description
Serie: Medion Life
Energie-Effizienzklasse Kühlen: A
EEK-Spektrum: A+++ - D
maximale Kühlleistung: 2.600 Watt / 2,6 kW / 9.000 BTU/h
Energieeffizienzgröße Kühlen (EER): 2,6
stündlicher Energieverbrauch im Kühlbetrieb: 1 kWh/60min
max. Schallleistungspegel in Innenräumen (Kühlen/Heizen): 65 dB
Kühlart: Kältemittel
Kältemittel: R 290 A Propan (GWP 3)
GWP (Globales Erwärmungspotenzial): 3
Funktionen: mit Schlafmodus, mit Kühlfunktion, mit Luftentfeuchtung, mit Ventilationsfunktion
Ausstattung: Laufrollen, Fernbedienung
Bedienmöglichkeit: per Fernbedienung steuerbar
Anschluss: mit Abluftschlauch, mit Abluftschlauch
Raumgröße in Quadratmeter: 32 m²
Datenübertragung: Funk
Stromversorgung: Netz
Betriebsspannung: 230 V
Montage Innengerät: zum Aufstellen
Gehäusefarbe: weiß
Gewicht Inneneinheit: 22 kg
Specifications
| Produkttyp | Mobile Klimaanlage |
|---|---|
| Serie | Medion Life |
| Energie-Effizienzklasse Kühlen | A |
| EEK-Spektrum | A+++ - D |
| maximale Kühlleistung | 2.600 Watt / 2,6 kW / 9.000 BTU/h |
| Energieeffizienzgröße Kühlen (EER) | 2,6 |
| stündlicher Energieverbrauch im Kühlbetrieb | 1 kWh/60min |
| max. Schallleistungspegel in Innenräumen (Kühlen/Heizen) | 65 dB |
| Kühlart | Kältemittel |
| Kältemittel | R 290 A Propan (GWP 3) |
| GWP (Globales Erwärmungspotenzial) | 3 |
| Funktionen | mit Schlafmodus, mit Kühlfunktion, mit Luftentfeuchtung, mit Ventilationsfunktion |
| Ausstattung | Laufrollen, Fernbedienung |
| Bedienmöglichkeit | per Fernbedienung steuerbar |
| Anschluss | mit Abluftschlauch, mit Abluftschlauch |
| Raumgröße in Quadratmeter | 32 m² |
| Datenübertragung | Funk |
| Stromversorgung | Netz |
| Betriebsspannung | 230 V |
| Montage Innengerät | zum Aufstellen |
| Gehäusefarbe | weiß |
| Gewicht Inneneinheit | 22 kg |
Reviews
Five stars
Can't fault anything about this
Fast delivery, product is solid
Spot on
Works great, good price
Quality is really good... can't complain about anything really.
Does the job
Arrived super quickly and works great 😊
😍 Love it
Brilliant!!!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.