Kesser Klimaanlage Split WiFi 3400 W
Brand: Kesser
Price: €435,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 4fac2eb4-171e-4f20-a5f5-cb191f70f0f7
Description
Indoor Sound Power Level: 50 dB
Energy Efficiency Class Cooling: A++
Max. Cooling Power: 3,400 Watt
Maximum Cooling Output: 3.4 kW
Maximum Cooling Capacity (BTU/h): 12,000 BTU
Refrigerant Fluid: R 32 (GWP 675)
GWP (Global Warming Potential): 675
Energy Efficiency Class Heating: A+
Programme Functions: Night Mode (Silent Function), Energy Saving Mode
Operating Options: Smarthome Capable
Operation: Double Duct Air Conditioner
Smart Home: with App Control
Data Transfer: Wi-Fi
Power Supply: Mains
Operating Voltage: 230 V
Further System Requirements for Data Transmission: Wi-Fi Router
Package Contents: 1x Indoor Unit, 1x Outdoor Unit
Specifications
| Product Types | Split Air Conditioner, Inverter Air Conditioner |
|---|---|
| Indoor Sound Power Level | 50 dB |
| Energy Efficiency Class Cooling | A++ |
| Max. Cooling Power | 3,400 Watt |
| Maximum Cooling Output | 3.4 kW |
| Maximum Cooling Capacity (BTU/h) | 12,000 BTU |
| Refrigerant Fluid | R 32 (GWP 675) |
| GWP (Global Warming Potential) | 675 |
| Energy Efficiency Class Heating | A+ |
| Programme Functions | Night Mode (Silent Function), Energy Saving Mode |
| Operating Options | Smarthome Capable |
| Operation | Double Duct Air Conditioner |
| Smart Home | with App Control |
| Data Transfer | Wi-Fi |
| Power Supply | Mains |
| Operating Voltage | 230 V |
| Further System Requirements for Data Transmission | Wi-Fi Router |
| Package Contents | 1x Indoor Unit, 1x Outdoor Unit |
Reviews
Exactly what I wanted
Honestly fantastic
Perfect! Exactly what I needed
Every penny well spent
Fast delivery, excellent item
Love how well made this is. Already recommended to my family.
Absolutely brilliant 👍
Just brilliant
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.