Faro Barcelona LANTAU L 33373DC
Brand: Faro
Price: €292,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 261b4298-1b94-4c9e-9c37-ccde00e6058f
Description
Series: Faro Lantau
Power: 35 Watt
Power Settings: 6
Variable Power Settings: 145 U/Min, 170 U/Min, 125 U/Min, 188 U/Min, 102 U/Min, 82 U/Min
Suitable for rooms up to:: 28 m²
Controls: Remote Control
Connection Diameter: 160 mm
Distance Blades/Ceiling: 32 cm
Blade Diameter (Sweep): 132 cm
Height: 33 cm
Weight: 6.9 kg
Protection Classes: I, IP 20
Operating Voltage: 220 - 240 V
Housing Colour: Nickel
Rotor Colour: Brown
Housing Material: Steel
Rotor Blade Material: Wood
Number of Rotor Blades: 3
Power Type: Recirculation
Air Circulation: 8,853.6 m³/h
Luftumwälzung: 147.56 m³/min
Assembly Type: Slanted Surface Mount Option
Features: Reversible Rotation (Winter and Summer Setting), Remote Control
Included in Delivery: Remote Control
Specifications
| Product Type | Ceiling Fan |
|---|---|
| Series | Faro Lantau |
| Power | 35 Watt |
| Power Settings | 6 |
| Variable Power Settings | 145 U/Min, 170 U/Min, 125 U/Min, 188 U/Min, 102 U/Min, 82 U/Min |
| Suitable for rooms up to: | 28 m² |
| Controls | Remote Control |
| Connection Diameter | 160 mm |
| Distance Blades/Ceiling | 32 cm |
| Blade Diameter (Sweep) | 132 cm |
| Height | 33 cm |
| Weight | 6.9 kg |
| Protection Classes | I, IP 20 |
| Operating Voltage | 220 - 240 V |
| Housing Colour | Nickel |
| Rotor Colour | Brown |
| Housing Material | Steel |
| Rotor Blade Material | Wood |
| Number of Rotor Blades | 3 |
| Power Type | Recirculation |
| Air Circulation | 8,853.6 m³/h |
| Luftumwälzung | 147.56 m³/min |
| Assembly Type | Slanted Surface Mount Option |
| Features | Reversible Rotation (Winter and Summer Setting), Remote Control |
| Included in Delivery | Remote Control |
Reviews
Everything came perfectly packaged
Spot on mate, spot on
Amazing value!
Quality is excellent. Worth every penny
Really happy with this
Can't fault it, great price too
Top stuff!
Amazing quality for the price!
Highly recommend!
Top stuff!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.