Faro Barcelona HEYWOOD S 33806
Brand: Faro
Price: €233,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 1c60290c-eb3d-4d53-ba15-d7a37703e2d7
Description
Power: 30 Watt
Power Settings: 6
Variable Power Settings: 115 U/Min, 155 U/Min, 195 U/Min, 235 U/Min, 266 U/Min, 297 U/Min
Suitable for rooms up to:: 13 m²
Controls: Remote Control, Timer
Connection Diameter: 132 mm
Blade Diameter (Sweep): 90 cm
Height: 24.3 cm
Protection Classes: I, IP 20
Operating Voltage: 220 - 240 V
Housing Colour: Black
Rotor Colour: Brown
Housing Material: Steel
Rotor Blade Material: Wood
Number of Rotor Blades: 3
Power Type: Recirculation
Air Circulation: 8,148 m³/h
Luftumwälzung: 135.8 m³/min
Assembly Type: Slanted Surface Mount Option
Features: Reversible Rotation (Winter and Summer Setting), Timer, Remote Control
Included in Delivery: Remote Control
Specifications
| Product Type | Ceiling Fan |
|---|---|
| Power | 30 Watt |
| Power Settings | 6 |
| Variable Power Settings | 115 U/Min, 155 U/Min, 195 U/Min, 235 U/Min, 266 U/Min, 297 U/Min |
| Suitable for rooms up to: | 13 m² |
| Controls | Remote Control, Timer |
| Connection Diameter | 132 mm |
| Blade Diameter (Sweep) | 90 cm |
| Height | 24.3 cm |
| Protection Classes | I, IP 20 |
| Operating Voltage | 220 - 240 V |
| Housing Colour | Black |
| Rotor Colour | Brown |
| Housing Material | Steel |
| Rotor Blade Material | Wood |
| Number of Rotor Blades | 3 |
| Power Type | Recirculation |
| Air Circulation | 8,148 m³/h |
| Luftumwälzung | 135.8 m³/min |
| Assembly Type | Slanted Surface Mount Option |
| Features | Reversible Rotation (Winter and Summer Setting), Timer, Remote Control |
| Included in Delivery | Remote Control |
Reviews
Got it super fast! Very happy
Such good value... impressed
Perfect! 10/10 ⭐
Worth it
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
Very happy indeed 👍
Such good value... impressed
Fantastic quality, unbeatable price!
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Does exactly what it should
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.