Faro Barcelona Attos LED Brown
Brand: Faro
Price: €575,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: b096ec2e-28fe-4bc9-ae22-8c6073404bd7
Description
Power: 44 Watt
Power Settings: 6
Variable Power Settings: 86 U/Min, 30 U/Min, 103 U/Min, 72 U/Min, 44 U/Min, 58 U/Min
Controls: Remote Control
Connection Diameter: 130 mm
Distance Blades/Ceiling: 21 cm
Blade Diameter (Sweep): 213 cm
Height: 34 cm
Weight: 7.6 kg
Protection Classes: I, IP 20
Operating Voltage: 230 V
Housing Colour: Brown
Rotor Colour: Brown
Housing Material: Steel
Rotor Blade Material: ABS
Number of Rotor Blades: 4
Power Type: Recirculation
Assembly Type: Slanted Surface Mount Option
Lighting Type: LED
Type of Bulb: 1 x 18 Watt
Light Colour: Warm White, Neutral White, Daylight White
Features: Dimmer, with Light, Reversible Rotation (Winter and Summer Setting)
Included in Delivery: Remote Control
Specifications
| Product Type | Ceiling Fan |
|---|---|
| Power | 44 Watt |
| Power Settings | 6 |
| Variable Power Settings | 86 U/Min, 30 U/Min, 103 U/Min, 72 U/Min, 44 U/Min, 58 U/Min |
| Controls | Remote Control |
| Connection Diameter | 130 mm |
| Distance Blades/Ceiling | 21 cm |
| Blade Diameter (Sweep) | 213 cm |
| Height | 34 cm |
| Weight | 7.6 kg |
| Protection Classes | I, IP 20 |
| Operating Voltage | 230 V |
| Housing Colour | Brown |
| Rotor Colour | Brown |
| Housing Material | Steel |
| Rotor Blade Material | ABS |
| Number of Rotor Blades | 4 |
| Power Type | Recirculation |
| Assembly Type | Slanted Surface Mount Option |
| Lighting Type | LED |
| Type of Bulb | 1 x 18 Watt |
| Light Colour | Warm White, Neutral White, Daylight White |
| Features | Dimmer, with Light, Reversible Rotation (Winter and Summer Setting) |
| Included in Delivery | Remote Control |
Reviews
Works great, good price
Spot on mate, spot on
Perfect!
Does exactly what it should
Perfect! 10/10 ⭐
Fast delivery, excellent item
Solid product, arrived quickly
Ordering more for friends
Ordering more for friends
Top stuff!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.