Faro Barcelona Amelia L Ball LED grey
Brand: Faro
Price: €458,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: a29b1d47-9be6-4744-85ad-bb5038ec1d34
Description
Series: Faro Amelia
Power: 28 Watt
Power Settings: 6
Variable Power Settings: 69 U/Min, 99 U/Min, 123 U/Min, 143 U/Min, 162 U/Min, 189 U/Min
Suitable for rooms up to:: 28 m²
Controls: Remote Control, Timer
Connection Diameter: 130 mm
Blade Diameter (Sweep): 132 cm
Height: 51 cm
Protection Classes: I, IP 20
Operating Voltage: 220 - 240 V
Housing Colour: Grey
Rotor Colour: Grey
Housing Materials: Steel, Glass
Rotor Blade Material: ABS
Number of Rotor Blades: 3
Power Type: Recirculation
Air Circulation: 9,180 m³/h
Luftumwälzung: 153 m³/min
Assembly Type: Slanted Surface Mount Option
Lighting Type: LED
Light Output: 1,056 Lumen
Light Colour: Warm White
Features: with Light, Timer, Remote Control, Reversible Rotation (Winter and Summer Setting)
Included in Delivery: Remote Control
Specifications
| Product Types | Ceiling Fan, Designer Fan |
|---|---|
| Series | Faro Amelia |
| Power | 28 Watt |
| Power Settings | 6 |
| Variable Power Settings | 69 U/Min, 99 U/Min, 123 U/Min, 143 U/Min, 162 U/Min, 189 U/Min |
| Suitable for rooms up to: | 28 m² |
| Controls | Remote Control, Timer |
| Connection Diameter | 130 mm |
| Blade Diameter (Sweep) | 132 cm |
| Height | 51 cm |
| Protection Classes | I, IP 20 |
| Operating Voltage | 220 - 240 V |
| Housing Colour | Grey |
| Rotor Colour | Grey |
| Housing Materials | Steel, Glass |
| Rotor Blade Material | ABS |
| Number of Rotor Blades | 3 |
| Power Type | Recirculation |
| Air Circulation | 9,180 m³/h |
| Luftumwälzung | 153 m³/min |
| Assembly Type | Slanted Surface Mount Option |
| Lighting Type | LED |
| Light Output | 1,056 Lumen |
| Light Colour | Warm White |
| Features | with Light, Timer, Remote Control, Reversible Rotation (Winter and Summer Setting) |
| Included in Delivery | Remote Control |
Reviews
Brilliant!!!
Exactly what I wanted
Very pleased with this
⭐⭐⭐⭐⭐
Quality is top tier
Amazing service and product 👍
Really good value for the price
Perfect! 10/10 ⭐
Love this! 😄
Fantastic product, really impressed
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.