De'Longhi Pinguino PAC N82 Eco
Brand: De'Longhi
Price: €629,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: b39122b5-11ea-4e34-a0ad-88af666ec7c3
Description
Type: Mobile
Series: DeLonghi Pinguino, Pinguino PAC
EEC-Spectrum: A+++ - D
Outdoor Sound Power Level: 63
Energy Efficiency Class Cooling: A
Max. Cooling Power: 2,400 Watt
Maximum Cooling Capacity (BTU/h): 8,189 BTU
Energy Efficiency Cooling (EER): 2.6
Hourly Energy Consumption in Cooling Mode: 0.9 kWh/60min
Annual Energy Consumption Cooling: 450 kWh
Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)*: 99.14 Euros
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Cooling Method: Air Cooling
Refrigerant Fluid: R 290 A (GWP 3)
GWP (Global Warming Potential): 3
Programme Functions: Timer, Ventilation Function, Dehumidifying, Cooling
Features: Castors
Operating Options: Controllable via Remote
Operation: Single Duct Air Conditioner
Connector: With Extraction Hose
Dehumidifying Capacity: 768 l/24 h
Dehumidifying Capacity l/h: 32 l/h
Maximum Room Size: 80 m³
min. Air Circulation Internal Unit: 250 m³/h
Medium Air Circulation Internal Unit: 310 m³/h
Air Circulation (interior): 350 m³/h
Blow Settings: 3
Data Transfer: Radio
Power Supply: Mains
Operating Voltage: 230 V
Case Colour: White
Inner Dimensions: 44,9 x 75,0 x 39,5 cm
Height: 75 cm
Weight (interior): 30 kg
Package Contents: 1x Indoor Unit
Specifications
| Product Types | Portable Air Conditioner, Monobloc Air Conditioner |
|---|---|
| Type | Mobile |
| Series | DeLonghi Pinguino, Pinguino PAC |
| EEC-Spectrum | A+++ - D |
| Outdoor Sound Power Level | 63 |
| Energy Efficiency Class Cooling | A |
| Max. Cooling Power | 2,400 Watt |
| Maximum Cooling Capacity (BTU/h) | 8,189 BTU |
| Energy Efficiency Cooling (EER) | 2.6 |
| Hourly Energy Consumption in Cooling Mode | 0.9 kWh/60min |
| Annual Energy Consumption Cooling | 450 kWh |
| Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)* | 99.14 Euros |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Cooling Method | Air Cooling |
| Refrigerant Fluid | R 290 A (GWP 3) |
| GWP (Global Warming Potential) | 3 |
| Programme Functions | Timer, Ventilation Function, Dehumidifying, Cooling |
| Features | Castors |
| Operating Options | Controllable via Remote |
| Operation | Single Duct Air Conditioner |
| Connector | With Extraction Hose |
| Dehumidifying Capacity | 768 l/24 h |
| Dehumidifying Capacity l/h | 32 l/h |
| Maximum Room Size | 80 m³ |
| min. Air Circulation Internal Unit | 250 m³/h |
| Medium Air Circulation Internal Unit | 310 m³/h |
| Air Circulation (interior) | 350 m³/h |
| Blow Settings | 3 |
| Data Transfer | Radio |
| Power Supply | Mains |
| Operating Voltage | 230 V |
| Case Colour | White |
| Inner Dimensions | 44,9 x 75,0 x 39,5 cm |
| Height | 75 cm |
| Weight (interior) | 30 kg |
| Package Contents | 1x Indoor Unit |
Reviews
Worth the investment for sure
Quality stuff 💯
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Can't fault anything about this
Every penny well spent
Spot on
Exceeds expectations
Thanks for getting it here so quick
Fast delivery, excellent item
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.