De'Longhi Pinguino PAC N77 Eco
Brand: De'Longhi
Price: €584,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 86552fc0-404a-443f-acd8-ce27f686c9a9
Description
Type: Mobile
Series: DeLonghi Pinguino, DeLonghi PAC-N
EEC-Spectrum: A+++ - D
Indoor Sound Power Level: 60 dB
Energy Efficiency Class Cooling: A
Max. Cooling Power: 2,100 Watt
Maximum Cooling Capacity (BTU/h): 7,165 BTU
Energy Efficiency Cooling (EER): 2.6
Hourly Energy Consumption in Cooling Mode: 0.8 kWh/60min
Annual Energy Consumption Cooling: 400 kWh
Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)*: 88.12 Euros
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Cooling Method: Air Cooling
Refrigerant Fluid: R 290 A (GWP 3)
GWP (Global Warming Potential): 3
Programme Functions: Heating, Cooling, Dehumidifying, Ventilation Function, Timer
Operating Options: Device Controls, Controllable via Remote
Connector: With Extraction Hose
Condenser Exhaust: Exhaust Hose
Dehumidifying Capacity: 32 l/24 h
Maximum Room Size: 70 m³
min. Air Circulation Internal Unit: 250 m³/h
Medium Air Circulation Internal Unit: 310 m³/h
Air Circulation (interior): 350 m³/h
Blow Settings: 3
Data Transfer: Radio
Operating Voltage: 230 V
Minimum Sound Pressure Level (SPL): 50 dB
Case Colour: White
Inner Dimensions: 75,0 x 44,9 x 39,5 cm
Height: 75 cm
Weight (interior): 30 kg
Specifications
| Product Types | Portable Air Conditioner, Monobloc Air Conditioner |
|---|---|
| Type | Mobile |
| Series | DeLonghi Pinguino, DeLonghi PAC-N |
| EEC-Spectrum | A+++ - D |
| Indoor Sound Power Level | 60 dB |
| Energy Efficiency Class Cooling | A |
| Max. Cooling Power | 2,100 Watt |
| Maximum Cooling Capacity (BTU/h) | 7,165 BTU |
| Energy Efficiency Cooling (EER) | 2.6 |
| Hourly Energy Consumption in Cooling Mode | 0.8 kWh/60min |
| Annual Energy Consumption Cooling | 400 kWh |
| Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)* | 88.12 Euros |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Cooling Method | Air Cooling |
| Refrigerant Fluid | R 290 A (GWP 3) |
| GWP (Global Warming Potential) | 3 |
| Programme Functions | Heating, Cooling, Dehumidifying, Ventilation Function, Timer |
| Operating Options | Device Controls, Controllable via Remote |
| Connector | With Extraction Hose |
| Condenser Exhaust | Exhaust Hose |
| Dehumidifying Capacity | 32 l/24 h |
| Maximum Room Size | 70 m³ |
| min. Air Circulation Internal Unit | 250 m³/h |
| Medium Air Circulation Internal Unit | 310 m³/h |
| Air Circulation (interior) | 350 m³/h |
| Blow Settings | 3 |
| Data Transfer | Radio |
| Operating Voltage | 230 V |
| Minimum Sound Pressure Level (SPL) | 50 dB |
| Case Colour | White |
| Inner Dimensions | 75,0 x 44,9 x 39,5 cm |
| Height | 75 cm |
| Weight (interior) | 30 kg |
Reviews
Fast delivery, product is solid
100% would recommend
Can't fault it, great price too
Fast delivery, product is solid
Definitely worth the money
Arrived super quickly and works great 😊
Just brilliant
Love this! 😄
Came super fast and works great
Solid product, arrived quickly
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.