De'Longhi Pinguino PAC EX130 ECO REALFEEL
Brand: De'Longhi
Price: €899,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 703c70c6-c2e7-4a43-9769-bbe2c93736a8
Description
Serie: DeLonghi Pinguino
Energie-Effizienzklasse Kühlen: A
EEK-Spektrum: A+++ - D
maximale Kühlleistung: 3.300 Watt / 3,3 kW / 13.000 BTU/h
Energieeffizienzgröße Kühlen (EER): 2,6
stündlicher Energieverbrauch im Kühlbetrieb: 1,3 kWh/60min
max. Schallleistungspegel in Innenräumen (Kühlen/Heizen): 64 dB
Kühlart: Kältemittel
Kältemittel: R 290 A Propan (GWP 3)
GWP (Globales Erwärmungspotenzial): 3
Funktionen: mit Luftentfeuchtung, mit Ventilationsfunktion, mit Timer
Ausstattung: Laufrollen, Thermostat
Bedienmöglichkeiten: manuell steuerbar, per Fernbedienung steuerbar
Anschluss: mit Abluftschlauch
Entfeuchtung: 30 l/24 h
Raumgröße in Quadratmeter: 50 m²
Raumgrößen in Kubikmeter: 120 m³
min. Luftumwälzung Inneneinheit: 235 m³/h
med. Luftumwälzung Inneneinheit: 270 m³/h
max. Luftumwälzung Inneneinheit: 310 m³/h
Stromversorgung: Netz
Betriebsspannung: 230 V
Leistungsaufnahme: 1.300 Watt
min. Schalldruck Inneneinheit: 47 dB
max. Schalldruck Inneneinheit: 65 dB
Montage Innengerät: zum Aufstellen
Gehäusefarbe: schwarz
herstellerspezifische Besonderheiten: Real Feel Technologie
Abmessungen Inneneinheit: 80,5 x 44,5 x 39 cm
Höhe: 80,5 cm
Gewicht Inneneinheit: 32 kg
Specifications
| Produkttyp | Mobile Klimaanlage |
|---|---|
| Serie | DeLonghi Pinguino |
| Energie-Effizienzklasse Kühlen | A |
| EEK-Spektrum | A+++ - D |
| maximale Kühlleistung | 3.300 Watt / 3,3 kW / 13.000 BTU/h |
| Energieeffizienzgröße Kühlen (EER) | 2,6 |
| stündlicher Energieverbrauch im Kühlbetrieb | 1,3 kWh/60min |
| max. Schallleistungspegel in Innenräumen (Kühlen/Heizen) | 64 dB |
| Kühlart | Kältemittel |
| Kältemittel | R 290 A Propan (GWP 3) |
| GWP (Globales Erwärmungspotenzial) | 3 |
| Funktionen | mit Luftentfeuchtung, mit Ventilationsfunktion, mit Timer |
| Ausstattung | Laufrollen, Thermostat |
| Bedienmöglichkeiten | manuell steuerbar, per Fernbedienung steuerbar |
| Anschluss | mit Abluftschlauch |
| Entfeuchtung | 30 l/24 h |
| Raumgröße in Quadratmeter | 50 m² |
| Raumgrößen in Kubikmeter | 120 m³ |
| min. Luftumwälzung Inneneinheit | 235 m³/h |
| med. Luftumwälzung Inneneinheit | 270 m³/h |
| max. Luftumwälzung Inneneinheit | 310 m³/h |
| Stromversorgung | Netz |
| Betriebsspannung | 230 V |
| Leistungsaufnahme | 1.300 Watt |
| min. Schalldruck Inneneinheit | 47 dB |
| max. Schalldruck Inneneinheit | 65 dB |
| Montage Innengerät | zum Aufstellen |
| Gehäusefarbe | schwarz |
| herstellerspezifische Besonderheiten | Real Feel Technologie |
| Abmessungen Inneneinheit | 80,5 x 44,5 x 39 cm |
| Höhe | 80,5 cm |
| Gewicht Inneneinheit | 32 kg |
Reviews
Perfect!
Great value for money. Will definitely be buying again.
Arrived well packaged, very pleased
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.