De'Longhi Pinguino PAC EM90 Silent
Brand: De'Longhi
Price: €606,81
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: d1e6d856-7594-498f-8275-1ff2ca6014ca
Description
Serien: DeLonghi Pinguino, DeLonghi PAC
Energie-Effizienzklasse Kühlen: A
EEK-Spektrum: A+++ - D
maximale Kühlleistung: 2.500 Watt / 2,5 kW / 9.800 BTU/h
Energieeffizienzgröße Kühlen (EER): 2,6
stündlicher Energieverbrauch im Kühlbetrieb: 1 kWh/60min
max. Schallleistungspegel in Innenräumen (Kühlen/Heizen): 63 dB
Kühlart: Kältemittel
Kältemittel: R 290 A Propan (GWP 3)
GWP (Globales Erwärmungspotenzial): 3
Funktionen: mit Schlafmodus, mit Energiesparmodus, mit Ventilationsfunktion, mit Luftentfeuchtung, mit Timer
Ausstattung: Laufrollen, Soft-Touch-Display, Thermostat
Bedienmöglichkeiten: per Fernbedienung steuerbar, manuell steuerbar
Anschluss: mit Abluftschlauch
Kondensatabführung: Abluftschlauch
Entfeuchtung: 46 l/24 h
Raumgrößen in Kubikmeter: 90 m³
min. Luftumwälzung Inneneinheit: 340 m³/h
med. Luftumwälzung Inneneinheit: 370 m³/h
max. Luftumwälzung Inneneinheit: 400 m³/h
Gebläsestufen: 3
Datenübertragung: Funk
Stromversorgung: Netz
Betriebsspannung: 230 V
Kühlleistung Innengerät (1): 2.500 Watt
min. Schalldruck Inneneinheit: 47 dB
max. Schalldruck Inneneinheit: 50 dB
Gehäusefarbe: weiß
Abmessungen Inneneinheit: 70 x 42,5 x 34,5 cm
Gewicht Inneneinheit: 31,5 kg
Split-Komponenten: 1 Innengerät
Specifications
| Produkttypen | Mobile Klimaanlage, Monoblock-Klimagerät |
|---|---|
| Serien | DeLonghi Pinguino, DeLonghi PAC |
| Energie-Effizienzklasse Kühlen | A |
| EEK-Spektrum | A+++ - D |
| maximale Kühlleistung | 2.500 Watt / 2,5 kW / 9.800 BTU/h |
| Energieeffizienzgröße Kühlen (EER) | 2,6 |
| stündlicher Energieverbrauch im Kühlbetrieb | 1 kWh/60min |
| max. Schallleistungspegel in Innenräumen (Kühlen/Heizen) | 63 dB |
| Kühlart | Kältemittel |
| Kältemittel | R 290 A Propan (GWP 3) |
| GWP (Globales Erwärmungspotenzial) | 3 |
| Funktionen | mit Schlafmodus, mit Energiesparmodus, mit Ventilationsfunktion, mit Luftentfeuchtung, mit Timer |
| Ausstattung | Laufrollen, Soft-Touch-Display, Thermostat |
| Bedienmöglichkeiten | per Fernbedienung steuerbar, manuell steuerbar |
| Anschluss | mit Abluftschlauch |
| Kondensatabführung | Abluftschlauch |
| Entfeuchtung | 46 l/24 h |
| Raumgrößen in Kubikmeter | 90 m³ |
| min. Luftumwälzung Inneneinheit | 340 m³/h |
| med. Luftumwälzung Inneneinheit | 370 m³/h |
| max. Luftumwälzung Inneneinheit | 400 m³/h |
| Gebläsestufen | 3 |
| Datenübertragung | Funk |
| Stromversorgung | Netz |
| Betriebsspannung | 230 V |
| Kühlleistung Innengerät (1) | 2.500 Watt |
| min. Schalldruck Inneneinheit | 47 dB |
| max. Schalldruck Inneneinheit | 50 dB |
| Gehäusefarbe | weiß |
| Abmessungen Inneneinheit | 70 x 42,5 x 34,5 cm |
| Gewicht Inneneinheit | 31,5 kg |
| Split-Komponenten | 1 Innengerät |
Reviews
No issues whatsoever
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
cant fault it tbh
10 out of 10
10 out of 10
Exactly what I was looking for
Exceeds expectations
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Exactly what I needed. Very happy with this.
Just brilliant
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.