De'Longhi Pinguino PAC EL92 Silent White
Brand: De'Longhi
Price: €844,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 70a010c5-c881-4727-94b5-92558a50b72a
Description
Type: Mobile
Series: DeLonghi Pinguino
EEC-Spectrum: A+++ - D
Indoor Sound Power Level: 62 dB
Energy Efficiency Class Cooling: A+
Max. Cooling Power: 2,500 Watt
Maximum Cooling Output: 2.5 kW
Maximum Cooling Capacity (BTU/h): 10,000 BTU
Energy Efficiency Cooling (EER): 3.1
Hourly Energy Consumption in Cooling Mode: 0.8 kWh/60min
Cooling Method: Refrigerant Line
Refrigerant Fluid: R 290 A (GWP 3)
GWP (Global Warming Potential): 3
Programme Functions: Ventilation Function, Timer, Cooling, Dehumidifying
Features: Remote Control, Thermostat, Castors, Handles
Operating Options: Device Controls
Connector: With Extraction Hose
Dehumidifying Capacity: 32 l/24 h
Maximum Room Size: 85 m³
min. Air Circulation Internal Unit: 250 m³/h
Medium Air Circulation Internal Unit: 310 m³/h
Air Circulation (interior): 350 m³/h
Data Transfer: Radio
Power Supply: Mains
Operating Voltage: 230 V
Minimum Sound Pressure Level (SPL): 47 dB
Maximum Sound Pressure Level Internal Unit: 50 dB
Case Colour: White
Weight (interior): 30 kg
Specifications
| Product Types | Portable Air Conditioner, Monobloc Air Conditioner |
|---|---|
| Type | Mobile |
| Series | DeLonghi Pinguino |
| EEC-Spectrum | A+++ - D |
| Indoor Sound Power Level | 62 dB |
| Energy Efficiency Class Cooling | A+ |
| Max. Cooling Power | 2,500 Watt |
| Maximum Cooling Output | 2.5 kW |
| Maximum Cooling Capacity (BTU/h) | 10,000 BTU |
| Energy Efficiency Cooling (EER) | 3.1 |
| Hourly Energy Consumption in Cooling Mode | 0.8 kWh/60min |
| Cooling Method | Refrigerant Line |
| Refrigerant Fluid | R 290 A (GWP 3) |
| GWP (Global Warming Potential) | 3 |
| Programme Functions | Ventilation Function, Timer, Cooling, Dehumidifying |
| Features | Remote Control, Thermostat, Castors, Handles |
| Operating Options | Device Controls |
| Connector | With Extraction Hose |
| Dehumidifying Capacity | 32 l/24 h |
| Maximum Room Size | 85 m³ |
| min. Air Circulation Internal Unit | 250 m³/h |
| Medium Air Circulation Internal Unit | 310 m³/h |
| Air Circulation (interior) | 350 m³/h |
| Data Transfer | Radio |
| Power Supply | Mains |
| Operating Voltage | 230 V |
| Minimum Sound Pressure Level (SPL) | 47 dB |
| Maximum Sound Pressure Level Internal Unit | 50 dB |
| Case Colour | White |
| Weight (interior) | 30 kg |
Reviews
Very happy with this purchase
Great value for money
Love this! 😄
Couldn't fault it
Very happy with this purchase
Can't find any faults
Got it super fast! Very happy
Ordering more for friends
Quality stuff 💯
Really happy with this
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.