De'Longhi Pinguino PAC AN112 Silent
Brand: De'Longhi
Price: €585,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: f410d96c-eb77-40c7-9a36-df131992cb5d
Description
Type: Mobile
Series: DeLonghi PAC-AN
EEC-Spectrum: A+++ - D
Energy Efficiency Class Cooling: A+
Max. Cooling Power: 2,900 Watt
Maximum Cooling Capacity (BTU/h): 11,000 BTU
Energy Efficiency Cooling (EER): 3.1
Hourly Energy Consumption in Cooling Mode: 0.95 kWh/60min
Annual Energy Consumption Cooling: 475 kWh
Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)*: 104.64 Euros
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Cooling Method: Air Cooling
Refrigerant Fluid: R 290 A (GWP 3)
GWP (Global Warming Potential): 3
Programme Functions: Timer, Night Mode (Silent Function), Ventilation Function, Auto Function, Dehumidifying, Cooling, Self Diagnosis
Features: Thermostat, Castors, LED Display
Operating Options: Device Controls, Controllable via Remote
Operation: Single Duct Air Conditioner
Connector: With Extraction Hose
Filter System: Air Filter
Air Outlet: Non-adjustable Air Outlets
Dehumidifying Capacity: 41 l/24 h
Room Size: 30 m²
Maximum Room Size: 75 m³
Air Circulation (interior): 350 m³/h
Blow Settings: 3
Data Transfer: Radio
Power Supply: Mains
Operating Voltage: 230 V
Maximum Sound Pressure Level Internal Unit: 50 dB
Case Colour: White
Inner Dimensions: 44,9 x 39,5 x 75 cm
Height: 75 cm
Weight (interior): 30 kg
Package Contents: 1x Indoor Unit
Included in Delivery: Exhaust Hose, Remote Control
Specifications
| Product Types | Portable Air Conditioner, Monobloc Air Conditioner |
|---|---|
| Type | Mobile |
| Series | DeLonghi PAC-AN |
| EEC-Spectrum | A+++ - D |
| Energy Efficiency Class Cooling | A+ |
| Max. Cooling Power | 2,900 Watt |
| Maximum Cooling Capacity (BTU/h) | 11,000 BTU |
| Energy Efficiency Cooling (EER) | 3.1 |
| Hourly Energy Consumption in Cooling Mode | 0.95 kWh/60min |
| Annual Energy Consumption Cooling | 475 kWh |
| Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)* | 104.64 Euros |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Cooling Method | Air Cooling |
| Refrigerant Fluid | R 290 A (GWP 3) |
| GWP (Global Warming Potential) | 3 |
| Programme Functions | Timer, Night Mode (Silent Function), Ventilation Function, Auto Function, Dehumidifying, Cooling, Self Diagnosis |
| Features | Thermostat, Castors, LED Display |
| Operating Options | Device Controls, Controllable via Remote |
| Operation | Single Duct Air Conditioner |
| Connector | With Extraction Hose |
| Filter System | Air Filter |
| Air Outlet | Non-adjustable Air Outlets |
| Dehumidifying Capacity | 41 l/24 h |
| Room Size | 30 m² |
| Maximum Room Size | 75 m³ |
| Air Circulation (interior) | 350 m³/h |
| Blow Settings | 3 |
| Data Transfer | Radio |
| Power Supply | Mains |
| Operating Voltage | 230 V |
| Maximum Sound Pressure Level Internal Unit | 50 dB |
| Case Colour | White |
| Inner Dimensions | 44,9 x 39,5 x 75 cm |
| Height | 75 cm |
| Weight (interior) | 30 kg |
| Package Contents | 1x Indoor Unit |
| Included in Delivery | Exhaust Hose, Remote Control |
Reviews
Fast delivery, product is solid
Amazing quality for the price!
Absolutely brilliant!
Fantastic, ordering more!
Best purchase I've made in ages
Great value for money. Will definitely be buying again.
Quality stuff 💯
Amazing quality for the price!
Fast delivery, product is solid
Thanks for getting it here so quick
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.