De'Longhi Pinguino Extreme PACEX93EXTREME
Brand: De'Longhi
Price: €633,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 597956f9-63dd-4e82-8ceb-bed5f55619b3
Description
Type: Mobile
Series: DeLonghi Pinguino
EEC-Spectrum: A+++ - D
Indoor Sound Power Level: 60 dB
Energy Efficiency Class Cooling: A+
Max. Cooling Power: 2,500 Watt
Maximum Cooling Output: 2.5 kW
Maximum Cooling Capacity (BTU/h): 9,400 BTU
Energy Efficiency Cooling (EER): 3.1
Hourly Energy Consumption in Cooling Mode: 0.8 kWh/60min
Refrigerant Fluid: R 290 A (GWP 3)
GWP (Global Warming Potential): 3
Programme Functions: Cooling, Dehumidifying, Ventilation Function, Timer, Self Diagnosis
Features: Handles, Castors, LED Display
Operating Options: Controllable via Remote
Condenser Exhaust: Exhaust Hose
Filter System: Silver Ion
Air Outlet: Motorized Air Outlets (Swing Mode)
Dehumidifying Capacity: 60 l/24 h
Room Size: 34 m²
Maximum Room Size: 85 m³
min. Air Circulation Internal Unit: 250 m³/h
Medium Air Circulation Internal Unit: 300 m³/h
Air Circulation (interior): 350 m³/h
Blow Settings: 3
Data Transfer: Radio
Power Supply: Mains
Operating Voltage: 230 V
Minimum Sound Pressure Level (SPL): 42 dB
Maximum Sound Pressure Level Internal Unit: 46 dB
Case Colour: White
Inner Dimensions: 80,5 x 44,5 x 39 cm
Height: 80.5 cm
Weight (interior): 35 kg
Package Contents: 1x Indoor Unit
Included in Delivery: Remote Control, Exhaust Hose
Specifications
| Product Type | Portable Air Conditioner |
|---|---|
| Type | Mobile |
| Series | DeLonghi Pinguino |
| EEC-Spectrum | A+++ - D |
| Indoor Sound Power Level | 60 dB |
| Energy Efficiency Class Cooling | A+ |
| Max. Cooling Power | 2,500 Watt |
| Maximum Cooling Output | 2.5 kW |
| Maximum Cooling Capacity (BTU/h) | 9,400 BTU |
| Energy Efficiency Cooling (EER) | 3.1 |
| Hourly Energy Consumption in Cooling Mode | 0.8 kWh/60min |
| Refrigerant Fluid | R 290 A (GWP 3) |
| GWP (Global Warming Potential) | 3 |
| Programme Functions | Cooling, Dehumidifying, Ventilation Function, Timer, Self Diagnosis |
| Features | Handles, Castors, LED Display |
| Operating Options | Controllable via Remote |
| Condenser Exhaust | Exhaust Hose |
| Filter System | Silver Ion |
| Air Outlet | Motorized Air Outlets (Swing Mode) |
| Dehumidifying Capacity | 60 l/24 h |
| Room Size | 34 m² |
| Maximum Room Size | 85 m³ |
| min. Air Circulation Internal Unit | 250 m³/h |
| Medium Air Circulation Internal Unit | 300 m³/h |
| Air Circulation (interior) | 350 m³/h |
| Blow Settings | 3 |
| Data Transfer | Radio |
| Power Supply | Mains |
| Operating Voltage | 230 V |
| Minimum Sound Pressure Level (SPL) | 42 dB |
| Maximum Sound Pressure Level Internal Unit | 46 dB |
| Case Colour | White |
| Inner Dimensions | 80,5 x 44,5 x 39 cm |
| Height | 80.5 cm |
| Weight (interior) | 35 kg |
| Package Contents | 1x Indoor Unit |
| Included in Delivery | Remote Control, Exhaust Hose |
Reviews
Very happy indeed 👍
Highly recommend!
Arrived well packaged, very pleased
Can't believe the quality... honestly best buy I've made
Very happy with this purchase
Brilliant!!!
Fast delivery, excellent item
100% would recommend
Delivered when promised... very satisfied
One of my best buys ever
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.