De'Longhi HVY 1030
Brand: De'Longhi
Price: €26,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: d6205aa7-2770-4c0d-9576-a281d7247e36
Description
Series: DeLonghi HVY
Max. Heat Output: 2,000 Watt
Heat Settings: 2
Heating Power: 1000 Watt, 2000 Watt
Operating Voltage: 230 V
Room Size: 24 m²
Installation Method: Free-Standing Unit
Features: Power On Light, Thermostat
Functions: Frost Protection, Fan Function
Safety Features: Auto Shut-Off, Overheat Protection, Safety Guard
Colour: Grey
Dimensions: 23.8 x 17.7 x 25.4 cm
Weight: 0.6 kg
Suitable for Operation During Off-Peak Periods: no
Specifications
| Product Type | Fan Heater |
|---|---|
| Series | DeLonghi HVY |
| Max. Heat Output | 2,000 Watt |
| Heat Settings | 2 |
| Heating Power | 1000 Watt, 2000 Watt |
| Operating Voltage | 230 V |
| Room Size | 24 m² |
| Installation Method | Free-Standing Unit |
| Features | Power On Light, Thermostat |
| Functions | Frost Protection, Fan Function |
| Safety Features | Auto Shut-Off, Overheat Protection, Safety Guard |
| Colour | Grey |
| Dimensions | 23.8 x 17.7 x 25.4 cm |
| Weight | 0.6 kg |
| Suitable for Operation During Off-Peak Periods | no |
Reviews
Better than expected tbh
Exactly what I needed, thanks!
Perfect! Exactly what I needed
Works great, super happy!
Amazing quality for the price!
Wow! Amazing value
Got it super fast! Very happy
Absolutely brilliant!
Spot on
10 out of 10
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.