Daikin Ururu Sarara (1x FTXZ25N + 1x RXZ25N)
Brand: Daikin
Price: €2.223,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: c0473cca-fac8-4ab0-a931-48faa619b246
Description
Series: Daikin Bluevolution, Daikin Ururu Sarara
EEC-Spectrum: A+++ - D
Energy Efficiency Class Cooling: A+++
Max. Cooling Power: 3,900 Watt
Maximum Cooling Capacity (BTU/h): 13,307 BTU
Seasonal Energy Efficiency Ratio (SEER): 9.54
Energy Efficiency Cooling (EER): 6.1
Hourly Energy Consumption in Cooling Mode: 0.18 kWh/60min
Annual Energy Consumption Cooling: 90 kWh
Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)*: 19.83 Euros
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Cooling Methods: Refrigerant Line, Air Cooling
Refrigerant Fluid: R 32 (GWP 675)
GWP (Global Warming Potential): 675
Length of refrigerant pipe: 10 m
Energy Efficiency Class Heating: A+++
Max. Heat Output: 2,010 W
Energy Efficiency Heating: 5.9
Energy Efficiency Heating (COP): 5.8
Annual Energy Consumption Heating: 831 kWh
Programme Functions: Night Mode (Silent Function), Energy Saving Mode, Heating, Self Diagnosis, Cooling, Dehumidifying, Oscillation, Humidifying, Comfort Mode, Auto-Clean Function, Ventilation Function, Timer
Operating Options: Controllable via Remote
Connector: With Extraction Hose
Sensor: Motion Sensor
Filter Systems: Air Filter, Photocatalytic Filter
Room Size: 25 m²
Maximum Room Size: 63 m³
Data Transfer: Radio
Operating Voltage: 230 V
Minimum Sound Pressure Level (SPL): 19 dB
Maximum Sound Pressure Level Internal Unit: 56 dB
Sound Pressure Level External Unit: 59 dB
max. Height Difference Indoor and Outdoor Unit: 8 m
Installation Interior Unit: Wall Air Conditioner
Case Colour: White
Inner Dimensions: 29,5 x 79,8 x 37,2 cm
Height: 29.5 cm
Weight (interior): 15 kg
Dimensions of Exterior Unit: 69,3 x 79,5 x 30 cm
Height of Exterior Unit: 70 cm
Weight of Exterior Unit: 50 kg
Package Contents: 1x Outdoor Unit, 1x Indoor Unit
Specifications
| Product Types | Split Air Conditioner, Inverter Air Conditioner |
|---|---|
| Series | Daikin Bluevolution, Daikin Ururu Sarara |
| EEC-Spectrum | A+++ - D |
| Energy Efficiency Class Cooling | A+++ |
| Max. Cooling Power | 3,900 Watt |
| Maximum Cooling Capacity (BTU/h) | 13,307 BTU |
| Seasonal Energy Efficiency Ratio (SEER) | 9.54 |
| Energy Efficiency Cooling (EER) | 6.1 |
| Hourly Energy Consumption in Cooling Mode | 0.18 kWh/60min |
| Annual Energy Consumption Cooling | 90 kWh |
| Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)* | 19.83 Euros |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Cooling Methods | Refrigerant Line, Air Cooling |
| Refrigerant Fluid | R 32 (GWP 675) |
| GWP (Global Warming Potential) | 675 |
| Length of refrigerant pipe | 10 m |
| Energy Efficiency Class Heating | A+++ |
| Max. Heat Output | 2,010 W |
| Energy Efficiency Heating | 5.9 |
| Energy Efficiency Heating (COP) | 5.8 |
| Annual Energy Consumption Heating | 831 kWh |
| Programme Functions | Night Mode (Silent Function), Energy Saving Mode, Heating, Self Diagnosis, Cooling, Dehumidifying, Oscillation, Humidifying, Comfort Mode, Auto-Clean Function, Ventilation Function, Timer |
| Operating Options | Controllable via Remote |
| Connector | With Extraction Hose |
| Sensor | Motion Sensor |
| Filter Systems | Air Filter, Photocatalytic Filter |
| Room Size | 25 m² |
| Maximum Room Size | 63 m³ |
| Data Transfer | Radio |
| Operating Voltage | 230 V |
| Minimum Sound Pressure Level (SPL) | 19 dB |
| Maximum Sound Pressure Level Internal Unit | 56 dB |
| Sound Pressure Level External Unit | 59 dB |
| max. Height Difference Indoor and Outdoor Unit | 8 m |
| Installation Interior Unit | Wall Air Conditioner |
| Case Colour | White |
| Inner Dimensions | 29,5 x 79,8 x 37,2 cm |
| Height | 29.5 cm |
| Weight (interior) | 15 kg |
| Dimensions of Exterior Unit | 69,3 x 79,5 x 30 cm |
| Height of Exterior Unit | 70 cm |
| Weight of Exterior Unit | 50 kg |
| Package Contents | 1x Outdoor Unit, 1x Indoor Unit |
Reviews
Works like a charm ✨
Can't fault anything about this
Seriously good value
Exceeds expectations
Quality is top tier
Can't fault anything about this
Amazing value!
Absolutely brilliant!
10 out of 10
Exactly what I wanted
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.