Daikin Stylish silver FTXA FTXA25BS
Brand: Daikin
Price: €791,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 02169dc9-789b-4df8-973f-7177f388dd55
Description
Type: Fixed
Indoor Sound Power Level: 60 dB
Max. Cooling Power: 2,800 Watt
Maximum Cooling Output: 4.2 kW
Max. Heat Output: 2,500 W
Heating Power: 5.4 kW
Operating Options: Controllable via Remote
Power Supply: Mains
Operating Voltage: 230 V
Installation Interior Unit: Wall Air Conditioner
Case Colour: Silver
Inner Dimensions: 29,5 x 79,8 x 18,9 cm
Specifications
| Product Type | Indoor Air-conditioning Unit |
|---|---|
| Type | Fixed |
| Indoor Sound Power Level | 60 dB |
| Max. Cooling Power | 2,800 Watt |
| Maximum Cooling Output | 4.2 kW |
| Max. Heat Output | 2,500 W |
| Heating Power | 5.4 kW |
| Operating Options | Controllable via Remote |
| Power Supply | Mains |
| Operating Voltage | 230 V |
| Installation Interior Unit | Wall Air Conditioner |
| Case Colour | Silver |
| Inner Dimensions | 29,5 x 79,8 x 18,9 cm |
Reviews
Does the job
No issues whatsoever
Works like a charm ✨
Really happy with this
Exactly what I needed. Very happy with this.
Works great, good price
Does the job perfectly... will be ordering more
Everything came perfectly packaged
Absolutely brilliant 👍
Such good value... impressed
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.