Daikin Stylish black FTXA FTXA25BB
Brand: Daikin
Price: €1.666,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 1817a1a7-68f7-408e-9390-7fe8b88a5b58
Description
Type: Fixed
Indoor Sound Power Level: 40 dB
Max. Cooling Power: 2,500 Watt
Refrigerant Fluid: R 32 (GWP 675)
GWP (Global Warming Potential): 675
Max. Heat Output: 2,800 W
Programme Functions: Heating, Cooling
Operating Options: Controllable via Remote
Power Supply: Mains
Operating Voltage: 230 V
Installation Interior Unit: Wall Air Conditioner
Case Colour: Black
Inner Dimensions: 29,5 x 79,8 x 18,9 cm
Specifications
| Product Type | Indoor Air-conditioning Unit |
|---|---|
| Type | Fixed |
| Indoor Sound Power Level | 40 dB |
| Max. Cooling Power | 2,500 Watt |
| Refrigerant Fluid | R 32 (GWP 675) |
| GWP (Global Warming Potential) | 675 |
| Max. Heat Output | 2,800 W |
| Programme Functions | Heating, Cooling |
| Operating Options | Controllable via Remote |
| Power Supply | Mains |
| Operating Voltage | 230 V |
| Installation Interior Unit | Wall Air Conditioner |
| Case Colour | Black |
| Inner Dimensions | 29,5 x 79,8 x 18,9 cm |
Reviews
Legit so good
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Couldn't fault it
Absolutely brilliant 👍
Amazing value!
Speedy delivery, impeccable condition
Really good value for the price
Top quality, can't complain
Amazing service and product 👍
Great value for money. Will definitely be buying again.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.