Daikin Sensira Set RXC/FTXC35D | 3,5 kW
Brand: Daikin
Price: €764,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 07b5986e-2637-48c5-a6d5-34d315e8c42e
Description
Type: Fixed
EEC-Spectrum: A+++ - D
Indoor Sound Power Level: 58 dB
Outdoor Sound Power Level: 60
Energy Efficiency Class Cooling: A++
Max. Cooling Power: 3,440 Watt
Maximum Cooling Output: 3.44 kW
Seasonal Energy Efficiency Ratio (SEER): 6.87
Annual Energy Consumption Cooling: 175 kWh
Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)*: 38.5525 Euros
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Cooling Method: Refrigerant Line
Refrigerant Fluid: R 32 (GWP 675)
GWP (Global Warming Potential): 675
Energy Efficiency Class Heating: A+
Energy Efficiency Class Heating (Medium Heating Period): A+
Max. Heat Output (Average Heating Period): 2.24 kW
Energy Efficiency Paramaters Heating - SCOP (Average Heating Period): 4.28
Yearly Energy Usage Heating (Average Heating Period): 733 kWh
Programme Functions: Night Mode (Silent Function), Heating, Self Diagnosis, Heat Pump, Cooling, Auto Restart, Dehumidifying, Ventilation Function, Timer
Features: Remote Control
Operating Options: Controllable via Remote
Connector: Without Exhaust Vent
Filter Systems: Air Filter, Photocatalytic Filter
Air Outlet: Motorized Air Outlets (Swing Mode)
Room Size: 40 m²
min. Air Circulation Internal Unit: 324 m³/h
Air Circulation (interior): 666 m³/h
Data Transfer: Wi-Fi
Power Supply: Mains
Operating Voltage: 230 V
Minimum Sound Pressure Level (SPL): 22 dB
Maximum Sound Pressure Level Internal Unit: 41 dB
Sound Pressure Level External Unit: 46 dB
Installation Interior Unit: Wall Air Conditioner
Case Colour: White
Further System Requirements for Data Transmission: Wi-Fi Router
Weight (interior): 9.5 kg
Weight of Exterior Unit: 26 kg
Specifications
| Product Types | Split Air Conditioner, Indoor Air-conditioning Unit |
|---|---|
| Type | Fixed |
| EEC-Spectrum | A+++ - D |
| Indoor Sound Power Level | 58 dB |
| Outdoor Sound Power Level | 60 |
| Energy Efficiency Class Cooling | A++ |
| Max. Cooling Power | 3,440 Watt |
| Maximum Cooling Output | 3.44 kW |
| Seasonal Energy Efficiency Ratio (SEER) | 6.87 |
| Annual Energy Consumption Cooling | 175 kWh |
| Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)* | 38.5525 Euros |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Cooling Method | Refrigerant Line |
| Refrigerant Fluid | R 32 (GWP 675) |
| GWP (Global Warming Potential) | 675 |
| Energy Efficiency Class Heating | A+ |
| Energy Efficiency Class Heating (Medium Heating Period) | A+ |
| Max. Heat Output (Average Heating Period) | 2.24 kW |
| Energy Efficiency Paramaters Heating - SCOP (Average Heating Period) | 4.28 |
| Yearly Energy Usage Heating (Average Heating Period) | 733 kWh |
| Programme Functions | Night Mode (Silent Function), Heating, Self Diagnosis, Heat Pump, Cooling, Auto Restart, Dehumidifying, Ventilation Function, Timer |
| Features | Remote Control |
| Operating Options | Controllable via Remote |
| Connector | Without Exhaust Vent |
| Filter Systems | Air Filter, Photocatalytic Filter |
| Air Outlet | Motorized Air Outlets (Swing Mode) |
| Room Size | 40 m² |
| min. Air Circulation Internal Unit | 324 m³/h |
| Air Circulation (interior) | 666 m³/h |
| Data Transfer | Wi-Fi |
| Power Supply | Mains |
| Operating Voltage | 230 V |
| Minimum Sound Pressure Level (SPL) | 22 dB |
| Maximum Sound Pressure Level Internal Unit | 41 dB |
| Sound Pressure Level External Unit | 46 dB |
| Installation Interior Unit | Wall Air Conditioner |
| Case Colour | White |
| Further System Requirements for Data Transmission | Wi-Fi Router |
| Weight (interior) | 9.5 kg |
| Weight of Exterior Unit | 26 kg |
Reviews
Quality stuff 💯
Exceeds expectations
Very happy with this purchase
Fast delivery, product is solid
⭐⭐⭐⭐⭐
Top quality
Everything came perfectly packaged
Legit so good
Fantastic product, really impressed
Five stars
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.