Daikin Sensira FTXF35E 3,3 kW Quick Connect
Brand: Daikin
Price: €747,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: a7c4c090-df5b-4194-86f3-8fa7a088bd82
Description
Type: Fixed
EEC-Spectrum: A+++ - D
Maximum Cooling Output: 3.8 kW
Seasonal Energy Efficiency Ratio (SEER): 6.5
Energy Efficiency Cooling (EER): 3.3
Refrigerant Fluid: R 32 (GWP 675)
GWP (Global Warming Potential): 675
Max. Heat Output: 4,400 W
Heating Power: 4.4 kW
Energy Efficiency Paramaters Heating - SCOP (Average Heating Period): 4.2
Operating Options: Smarthome Capable
Operation: Double Duct Air Conditioner
Further System Requirements for Data Transmission: Wi-Fi Router
Inner Dimensions: 28,6 x 77 x 22,5 cm
Height: 28.6 cm
Weight (interior): 8.5 kg
Height of Exterior Unit: 55 cm
Weight of Exterior Unit: 24 kg
Specifications
| Product Types | Split Air Conditioner, Indoor Air-conditioning Unit |
|---|---|
| Type | Fixed |
| EEC-Spectrum | A+++ - D |
| Maximum Cooling Output | 3.8 kW |
| Seasonal Energy Efficiency Ratio (SEER) | 6.5 |
| Energy Efficiency Cooling (EER) | 3.3 |
| Refrigerant Fluid | R 32 (GWP 675) |
| GWP (Global Warming Potential) | 675 |
| Max. Heat Output | 4,400 W |
| Heating Power | 4.4 kW |
| Energy Efficiency Paramaters Heating - SCOP (Average Heating Period) | 4.2 |
| Operating Options | Smarthome Capable |
| Operation | Double Duct Air Conditioner |
| Further System Requirements for Data Transmission | Wi-Fi Router |
| Inner Dimensions | 28,6 x 77 x 22,5 cm |
| Height | 28.6 cm |
| Weight (interior) | 8.5 kg |
| Height of Exterior Unit | 55 cm |
| Weight of Exterior Unit | 24 kg |
Reviews
Five stars
Speedy delivery, impeccable condition
Absolutely brilliant 👍
Great value for money. Will definitely be buying again.
Great value for money. Will definitely be buying again.
Amazing service and product 👍
Ordering more for friends
One of my best buys ever
cant fault it tbh
Can't fault it, great price too
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.