Daikin Perfera A 3 x FTXM25A + 3MXM52A9 7,5 kW
Brand: Daikin
Price: €3.267,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 16c5765e-927a-45b6-8691-bbc74a827ab9
Description
Type: Fixed
Series: Daikin Perfera
EEC-Spectrum: A+++ - D
Indoor Sound Power Level: 54 dB
Outdoor Sound Power Level: 59
Energy Efficiency Class Cooling: A+++
Maximum Cooling Output: 5.2 kW
Maximum Cooling Capacity (BTU/h): 8,500 BTU
Seasonal Energy Efficiency Ratio (SEER): 8.5
Annual Energy Consumption Cooling: 215 kWh
Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)*: 47.36 Euros
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Cooling Method: Refrigerant Line
Refrigerant Fluid: R 32 (GWP 675)
GWP (Global Warming Potential): 675
Quantity of Refrigerant: 1.8 kg
Length of refrigerant pipe: 50 m
Energy Efficiency Class Heating: A++
Energy Efficiency Class Heating (Medium Heating Period): A++
Max. Heat Output (Average Heating Period): 5 kW
Energy Efficiency Paramaters Heating - SCOP (Average Heating Period): 4.65
Yearly Energy Usage Heating (Average Heating Period): 1,505 kWh
Programme Functions: Energy Saving Mode, Aeration Function, Heating, Cooling, Dehumidifying
Features: Remote Control
Operating Options: Controllable via Remote
Sensor: Motion Sensor
Lower Temperature Limit: -15 °C
Upper Temperature Limit: 46 °C
Power Supply: Mains
Operating Voltage: 230 V
Installation Interior Unit: Wall Air Conditioner
Case Colour: White
Height: 29.8 cm
Weight (interior): 11.5 kg
Dimensions of Exterior Unit: 73,4 x 97,4 x 40,8 cm
Height of Exterior Unit: 73 cm
Weight of Exterior Unit: 57 kg
Package Contents: 3x Indoor Units, 1x Outdoor Unit
Specifications
| Product Type | Multi Split Air Conditioner |
|---|---|
| Type | Fixed |
| Series | Daikin Perfera |
| EEC-Spectrum | A+++ - D |
| Indoor Sound Power Level | 54 dB |
| Outdoor Sound Power Level | 59 |
| Energy Efficiency Class Cooling | A+++ |
| Maximum Cooling Output | 5.2 kW |
| Maximum Cooling Capacity (BTU/h) | 8,500 BTU |
| Seasonal Energy Efficiency Ratio (SEER) | 8.5 |
| Annual Energy Consumption Cooling | 215 kWh |
| Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)* | 47.36 Euros |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Cooling Method | Refrigerant Line |
| Refrigerant Fluid | R 32 (GWP 675) |
| GWP (Global Warming Potential) | 675 |
| Quantity of Refrigerant | 1.8 kg |
| Length of refrigerant pipe | 50 m |
| Energy Efficiency Class Heating | A++ |
| Energy Efficiency Class Heating (Medium Heating Period) | A++ |
| Max. Heat Output (Average Heating Period) | 5 kW |
| Energy Efficiency Paramaters Heating - SCOP (Average Heating Period) | 4.65 |
| Yearly Energy Usage Heating (Average Heating Period) | 1,505 kWh |
| Programme Functions | Energy Saving Mode, Aeration Function, Heating, Cooling, Dehumidifying |
| Features | Remote Control |
| Operating Options | Controllable via Remote |
| Sensor | Motion Sensor |
| Lower Temperature Limit | -15 °C |
| Upper Temperature Limit | 46 °C |
| Power Supply | Mains |
| Operating Voltage | 230 V |
| Installation Interior Unit | Wall Air Conditioner |
| Case Colour | White |
| Height | 29.8 cm |
| Weight (interior) | 11.5 kg |
| Dimensions of Exterior Unit | 73,4 x 97,4 x 40,8 cm |
| Height of Exterior Unit | 73 cm |
| Weight of Exterior Unit | 57 kg |
| Package Contents | 3x Indoor Units, 1x Outdoor Unit |
Reviews
Perfect! Exactly what I needed
Fantastic, ordering more!
Absolutely brilliant!
Arrived safe and sound, very pleased
Really good value for the price
Does exactly what it should
Delivered when promised... very satisfied
Quality is top tier
Came super fast and works great
Such good value... impressed
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.