Daikin FTXF35A2V1B+FTXF35A2V1B
Brand: Daikin
Price: €594,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 297a5e15-98f0-4b21-a0f5-ed5fce775fc3
Description
Type: Fixed
Series: Daikin FTX
EEC-Spectrum: A+++ - D
Energy Efficiency Class Cooling: A++
Maximum Cooling Capacity (BTU/h): 12,000 BTU
Seasonal Energy Efficiency Ratio (SEER): 6.21
Energy Efficiency Cooling (EER): 3.3
Annual Energy Consumption Cooling: 197 kWh
Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)*: 43.4 Euros
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Refrigerant Fluid: R 32 (GWP 675)
Length of refrigerant pipe: 15 m
Energy Efficiency Class Heating: A+
Energy Efficiency Heating: 4.6
Energy Efficiency Heating (COP): 3.71
Programme Functions: Night Mode (Silent Function), Heating, Heat Pump, Self Diagnosis, Cooling, Auto Restart, Turbo Function, Auto Function, Comfort Mode, Timer
Minimum Sound Pressure Level (SPL): 20 dB
Maximum Sound Pressure Level Internal Unit: 58 dB
Sound Pressure Level External Unit: 62 dB
max. Height Difference Indoor and Outdoor Unit: 12 m
Inner Dimensions: 28.6 x 77.0 x 22.5 cm
Height: 286 cm
Weight (interior): 9 kg
Dimensions of Exterior Unit: 55.0 x 65.8 x27.4 cm
Height of Exterior Unit: 550 cm
Weight of Exterior Unit: 28 kg
Specifications
| Product Types | Split Air Conditioner, Indoor Air-conditioning Unit, Inverter Air Conditioner |
|---|---|
| Type | Fixed |
| Series | Daikin FTX |
| EEC-Spectrum | A+++ - D |
| Energy Efficiency Class Cooling | A++ |
| Maximum Cooling Capacity (BTU/h) | 12,000 BTU |
| Seasonal Energy Efficiency Ratio (SEER) | 6.21 |
| Energy Efficiency Cooling (EER) | 3.3 |
| Annual Energy Consumption Cooling | 197 kWh |
| Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)* | 43.4 Euros |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Refrigerant Fluid | R 32 (GWP 675) |
| Length of refrigerant pipe | 15 m |
| Energy Efficiency Class Heating | A+ |
| Energy Efficiency Heating | 4.6 |
| Energy Efficiency Heating (COP) | 3.71 |
| Programme Functions | Night Mode (Silent Function), Heating, Heat Pump, Self Diagnosis, Cooling, Auto Restart, Turbo Function, Auto Function, Comfort Mode, Timer |
| Minimum Sound Pressure Level (SPL) | 20 dB |
| Maximum Sound Pressure Level Internal Unit | 58 dB |
| Sound Pressure Level External Unit | 62 dB |
| max. Height Difference Indoor and Outdoor Unit | 12 m |
| Inner Dimensions | 28.6 x 77.0 x 22.5 cm |
| Height | 286 cm |
| Weight (interior) | 9 kg |
| Dimensions of Exterior Unit | 55.0 x 65.8 x27.4 cm |
| Height of Exterior Unit | 550 cm |
| Weight of Exterior Unit | 28 kg |
Reviews
Fantastic, ordering more!
Quality is excellent. Worth every penny
Better than I expected honestly
Every penny well spent
Every penny well spent
Absolutely worth it
Fast delivery, excellent item
Amazing value!
Quality stuff 💯
⭐⭐⭐⭐⭐
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.