Daikin Emura 3 (FTXJ20AW)
Brand: Daikin
Price: €930,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: f88b3b83-c0dd-48af-ab4d-267f2647ba0f
Description
Type: Fixed
Indoor Sound Power Level: 57 dB
Max. Cooling Power: 2,000 Watt
Maximum Cooling Capacity (BTU/h): 6,800 BTU
Refrigerant Fluid: R 32 (GWP 675)
GWP (Global Warming Potential): 675
Max. Heat Output: 2,500 W
Programme Functions: Timer, Energy Saving Mode, Dehumidifying
Features: Remote Control
Operating Options: Smarthome Capable, Controllable via Remote
Sensor: Motion Sensor
Room Size: 25 m²
min. Air Circulation Internal Unit: 276 m³/h
Medium Air Circulation Internal Unit: 504 m³/h
Air Circulation (interior): 660 m³/h
Smart Home: Alexa Compatible, Google Compatible, with Voice Control, with App Control
Data Transfer: Wi-Fi
Operating Voltage: 220 - 240 V
Maximum Sound Pressure Level Internal Unit: 39 dB
Additional Information: This appliance requires an accessory device to function.
Weight (interior): 12 kg
Package Contents: 1x Indoor Unit
Included in Delivery: Remote Control
Specifications
| Product Type | Indoor Air-conditioning Unit |
|---|---|
| Type | Fixed |
| Indoor Sound Power Level | 57 dB |
| Max. Cooling Power | 2,000 Watt |
| Maximum Cooling Capacity (BTU/h) | 6,800 BTU |
| Refrigerant Fluid | R 32 (GWP 675) |
| GWP (Global Warming Potential) | 675 |
| Max. Heat Output | 2,500 W |
| Programme Functions | Timer, Energy Saving Mode, Dehumidifying |
| Features | Remote Control |
| Operating Options | Smarthome Capable, Controllable via Remote |
| Sensor | Motion Sensor |
| Room Size | 25 m² |
| min. Air Circulation Internal Unit | 276 m³/h |
| Medium Air Circulation Internal Unit | 504 m³/h |
| Air Circulation (interior) | 660 m³/h |
| Smart Home | Alexa Compatible, Google Compatible, with Voice Control, with App Control |
| Data Transfer | Wi-Fi |
| Operating Voltage | 220 - 240 V |
| Maximum Sound Pressure Level Internal Unit | 39 dB |
| Additional Information | This appliance requires an accessory device to function. |
| Weight (interior) | 12 kg |
| Package Contents | 1x Indoor Unit |
| Included in Delivery | Remote Control |
Reviews
Top stuff!
Works great, good price
Works like a charm ✨
Arrived super quickly and works great 😊
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
Seriously good value
Arrived super fast and everything's perfect! 😍
Just brilliant
Can't find any faults
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.