Daikin ATXC35B/ARXC35B (12000BTU)
Brand: Daikin
Price: €389,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 8d775d00-3e1d-43db-9e96-16168e22463f
Description
EEC-Spectrum: A+++ - D
Energy Efficiency Class Cooling: A++
Max. Cooling Power: 4,000 Watt
Energy Efficiency Cooling (EER): 3.3
Refrigerant Fluid: R 32 (GWP 675)
GWP (Global Warming Potential): 675
Energy Efficiency Class Heating: A+
Energy Efficiency Heating (COP): 3.7
Programme Functions: Heating, Cooling
Sound Pressure Level External Unit: 60 dB
Inner Dimensions: 78,5 x25 x 28,8 cm
Height: 28.8 cm
Weight (interior): 9.5 kg
Dimensions of Exterior Unit: 55 x 70,8 x 29,7 cm
Height of Exterior Unit: 55 cm
Weight of Exterior Unit: 26 kg
Package Contents: 1x Outdoor Unit, 1x Indoor Unit
Included in Delivery: Remote Control
Specifications
| Product Types | Split Air Conditioner, Inverter Air Conditioner |
|---|---|
| EEC-Spectrum | A+++ - D |
| Energy Efficiency Class Cooling | A++ |
| Max. Cooling Power | 4,000 Watt |
| Energy Efficiency Cooling (EER) | 3.3 |
| Refrigerant Fluid | R 32 (GWP 675) |
| GWP (Global Warming Potential) | 675 |
| Energy Efficiency Class Heating | A+ |
| Energy Efficiency Heating (COP) | 3.7 |
| Programme Functions | Heating, Cooling |
| Sound Pressure Level External Unit | 60 dB |
| Inner Dimensions | 78,5 x25 x 28,8 cm |
| Height | 28.8 cm |
| Weight (interior) | 9.5 kg |
| Dimensions of Exterior Unit | 55 x 70,8 x 29,7 cm |
| Height of Exterior Unit | 55 cm |
| Weight of Exterior Unit | 26 kg |
| Package Contents | 1x Outdoor Unit, 1x Indoor Unit |
| Included in Delivery | Remote Control |
Reviews
Second purchase already! Love it
Amazing quality for the price!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.