Daikin ATXC25B + ARXC25B (BTU 9000)
Brand: Daikin
Price: €404,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 1cedfe04-4081-4a6c-8895-97f6500cbb7e
Description
Series: Daikin Siesta New Classic (ATXC-B)
Energy Efficiency Class Cooling: A++
Max. Cooling Power: 9,000 Watt
Seasonal Energy Efficiency Ratio (SEER): 6.74
Energy Efficiency Cooling (EER): 3.3
Annual Energy Consumption Cooling: 133 kWh
Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)*: 29.3 Euros
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Refrigerant Fluid: R 32 (GWP 675)
GWP (Global Warming Potential): 675
Length of refrigerant pipe: 20 m
Energy Efficiency Class Heating: A+
Energy Efficiency Heating: 4.41
Energy Efficiency Heating (COP): 3.76
Programme Functions: Cooling, Ventilation Function, Heating, Night Mode (Silent Function), Energy Saving Mode, Timer, Dehumidifying, Auto Restart, Auto Function
Filter System: Antibacterial Filter
min. Air Circulation Internal Unit: 5 m³/h
Medium Air Circulation Internal Unit: 6 m³/h
Air Circulation (interior): 10.8 m³/h
Smart Home: with App Control
Data Transfer: Wi-Fi
Minimum Sound Pressure Level (SPL): 20 dB
Maximum Sound Pressure Level Internal Unit: 54 dB
Sound Pressure Level External Unit: 58 dB
Case Colour: White
Inner Dimensions: 28,8 x 78,5 x 25 cm
Weight (interior): 9 kg
Dimensions of Exterior Unit: 55 x 70,8 x 29,7 cm
Weight of Exterior Unit: 24 kg
Package Contents: 1x Outdoor Unit, 1x Indoor Unit
Specifications
| Product Types | Split Air Conditioner, Inverter Air Conditioner |
|---|---|
| Series | Daikin Siesta New Classic (ATXC-B) |
| Energy Efficiency Class Cooling | A++ |
| Max. Cooling Power | 9,000 Watt |
| Seasonal Energy Efficiency Ratio (SEER) | 6.74 |
| Energy Efficiency Cooling (EER) | 3.3 |
| Annual Energy Consumption Cooling | 133 kWh |
| Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)* | 29.3 Euros |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Refrigerant Fluid | R 32 (GWP 675) |
| GWP (Global Warming Potential) | 675 |
| Length of refrigerant pipe | 20 m |
| Energy Efficiency Class Heating | A+ |
| Energy Efficiency Heating | 4.41 |
| Energy Efficiency Heating (COP) | 3.76 |
| Programme Functions | Cooling, Ventilation Function, Heating, Night Mode (Silent Function), Energy Saving Mode, Timer, Dehumidifying, Auto Restart, Auto Function |
| Filter System | Antibacterial Filter |
| min. Air Circulation Internal Unit | 5 m³/h |
| Medium Air Circulation Internal Unit | 6 m³/h |
| Air Circulation (interior) | 10.8 m³/h |
| Smart Home | with App Control |
| Data Transfer | Wi-Fi |
| Minimum Sound Pressure Level (SPL) | 20 dB |
| Maximum Sound Pressure Level Internal Unit | 54 dB |
| Sound Pressure Level External Unit | 58 dB |
| Case Colour | White |
| Inner Dimensions | 28,8 x 78,5 x 25 cm |
| Weight (interior) | 9 kg |
| Dimensions of Exterior Unit | 55 x 70,8 x 29,7 cm |
| Weight of Exterior Unit | 24 kg |
| Package Contents | 1x Outdoor Unit, 1x Indoor Unit |
Reviews
Fantastic quality, unbeatable price!
Fantastic, ordering more!
Got it super fast! Very happy
Second purchase already! Love it
Spot on
Top stuff!
Better than I expected honestly
Perfect! Exactly what I needed
Just as advertised, very reliable
Brilliant, no complaints at all
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.