Comfee' Smart Cool 12000 Plus
Brand: Comfee'
Price: €360,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: cee6928a-d895-40f3-9dab-8fc86f29b573
Description
Energie-Effizienzklasse Kühlen: A
EEK-Spektrum: A+++ - D
maximale Kühlleistung: 3.500 Watt / 3,5 kW / 12.000 BTU/h
Energieeffizienzgröße Kühlen (EER): 2,6
stündlicher Energieverbrauch im Kühlbetrieb: 1,4 kWh/60min
max. Schallleistungspegel in Innenräumen (Kühlen/Heizen): 63 dB
Kühlart: Kältemittel
Kältemittel: R 290 A Propan (GWP 3)
GWP (Globales Erwärmungspotenzial): 3
Funktionen: mit Schlafmodus, mit Kühlfunktion, mit Luftentfeuchtung, mit Ventilationsfunktion, mit Timer
Ausstattung: Fernbedienung, Laufrollen, Tragegriffe, LED-Anzeige
Bedienmöglichkeit: per Fernbedienung steuerbar
Anschluss: mit Abluftschlauch
Filtersystem: Staubfilter
Entfeuchtung: 84,4 l/24 h
Raumgröße in Quadratmeter: 43 m²
Raumgrößen in Kubikmeter: 100 m³
min. Luftumwälzung Inneneinheit: 355 m³/h
max. Luftumwälzung Inneneinheit: 420 m³/h
Gebläsestufen: 3
min. regelbare Temperatur: 17 °C
max. regelbare Temperatur: 35 °C
Datenübertragung: Funk
Stromversorgung: Netz
Betriebsspannung: 230 V
Montage Innengerät: zum Aufstellen
Gehäusefarbe: weiß
Gewicht Inneneinheit: 36,5 kg
Specifications
| Produkttyp | Mobile Klimaanlage |
|---|---|
| Energie-Effizienzklasse Kühlen | A |
| EEK-Spektrum | A+++ - D |
| maximale Kühlleistung | 3.500 Watt / 3,5 kW / 12.000 BTU/h |
| Energieeffizienzgröße Kühlen (EER) | 2,6 |
| stündlicher Energieverbrauch im Kühlbetrieb | 1,4 kWh/60min |
| max. Schallleistungspegel in Innenräumen (Kühlen/Heizen) | 63 dB |
| Kühlart | Kältemittel |
| Kältemittel | R 290 A Propan (GWP 3) |
| GWP (Globales Erwärmungspotenzial) | 3 |
| Funktionen | mit Schlafmodus, mit Kühlfunktion, mit Luftentfeuchtung, mit Ventilationsfunktion, mit Timer |
| Ausstattung | Fernbedienung, Laufrollen, Tragegriffe, LED-Anzeige |
| Bedienmöglichkeit | per Fernbedienung steuerbar |
| Anschluss | mit Abluftschlauch |
| Filtersystem | Staubfilter |
| Entfeuchtung | 84,4 l/24 h |
| Raumgröße in Quadratmeter | 43 m² |
| Raumgrößen in Kubikmeter | 100 m³ |
| min. Luftumwälzung Inneneinheit | 355 m³/h |
| max. Luftumwälzung Inneneinheit | 420 m³/h |
| Gebläsestufen | 3 |
| min. regelbare Temperatur | 17 °C |
| max. regelbare Temperatur | 35 °C |
| Datenübertragung | Funk |
| Stromversorgung | Netz |
| Betriebsspannung | 230 V |
| Montage Innengerät | zum Aufstellen |
| Gehäusefarbe | weiß |
| Gewicht Inneneinheit | 36,5 kg |
Reviews
Better than I expected honestly
⭐⭐⭐⭐⭐
Exactly what I wanted
Wow! Amazing value
Top stuff!
Top quality
10/10 would buy again
Exactly what I was looking for
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
Love this! 😄
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.