Comfee' CPPHA-07CRN7-L 7000 BTU
Brand: Comfee'
Price: €179,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 00e7051d-f1d3-4d35-a25b-045e6d0358c4
Description
Type: Mobile
EEC-Spectrum: A+++ - D
Indoor Sound Power Level: 62 dB
Energy Efficiency Class Cooling: A
Max. Cooling Power: 2,000 Watt
Maximum Cooling Output: 2 kW
Maximum Cooling Capacity (BTU/h): 7,000 BTU
Energy Efficiency Cooling (EER): 2.6
Hourly Energy Consumption in Cooling Mode: 0.8 kWh/60min
Cooling Method: Refrigerant Line
Refrigerant Fluid: R 290 A (GWP 3)
GWP (Global Warming Potential): 3
Programme Functions: Cooling, Aeration Function, Dehumidifying, Timer
Features: Remote Control, Castors, Handles, LED Display
Operating Options: Controllable via Remote
Connector: With Extraction Hose
Filter System: Anti Dust
Room Size: 25 m²
Maximum Room Size: 68 m³
Power Supply: Mains
Operating Voltage: 230 V
Specifications
| Product Type | Portable Air Conditioner |
|---|---|
| Type | Mobile |
| EEC-Spectrum | A+++ - D |
| Indoor Sound Power Level | 62 dB |
| Energy Efficiency Class Cooling | A |
| Max. Cooling Power | 2,000 Watt |
| Maximum Cooling Output | 2 kW |
| Maximum Cooling Capacity (BTU/h) | 7,000 BTU |
| Energy Efficiency Cooling (EER) | 2.6 |
| Hourly Energy Consumption in Cooling Mode | 0.8 kWh/60min |
| Cooling Method | Refrigerant Line |
| Refrigerant Fluid | R 290 A (GWP 3) |
| GWP (Global Warming Potential) | 3 |
| Programme Functions | Cooling, Aeration Function, Dehumidifying, Timer |
| Features | Remote Control, Castors, Handles, LED Display |
| Operating Options | Controllable via Remote |
| Connector | With Extraction Hose |
| Filter System | Anti Dust |
| Room Size | 25 m² |
| Maximum Room Size | 68 m³ |
| Power Supply | Mains |
| Operating Voltage | 230 V |
Reviews
Quality and price are unbeatable
Really good value for the price
Speedy delivery, impeccable condition
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.