Clean Air Optima CA-603
Brand: Clean
Price: €98,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: adbb4281-8959-4ec3-897c-e004447e3310
Description
Series: Clean Air Optima CA
Power: 30 Watt
Room Size: 45 m²
Maximum Room Size: 100 m³
Humidifying Capacity: 7.2 l/24 h
Water Tank: 5 litres
Max. Noise Emission: 25 dB
Maximum Operating Time: 12 h
Operation: Ultrasonic Humidifier
Functions: Electronic Ionisation
Features: Humidistat, Remote Control, LED Indicator
Filter System: Ceramic filter
Timer: yes
Safety Features: Automatic shut off when tank is empty
Material: Plastic
Colour: Black
Dimensions: 33.5 x 15 x 28.5 cm
Cable Length: 1,45 m
Weight: 2.6 kg
Specifications
| Product Type | Ultrasonic Humidifier |
|---|---|
| Series | Clean Air Optima CA |
| Power | 30 Watt |
| Room Size | 45 m² |
| Maximum Room Size | 100 m³ |
| Humidifying Capacity | 7.2 l/24 h |
| Water Tank | 5 litres |
| Max. Noise Emission | 25 dB |
| Maximum Operating Time | 12 h |
| Operation | Ultrasonic Humidifier |
| Functions | Electronic Ionisation |
| Features | Humidistat, Remote Control, LED Indicator |
| Filter System | Ceramic filter |
| Timer | yes |
| Safety Features | Automatic shut off when tank is empty |
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Dimensions | 33.5 x 15 x 28.5 cm |
| Cable Length | 1,45 m |
| Weight | 2.6 kg |
Reviews
Just as advertised, very reliable
Absolutely brilliant!
Excellent stuff
Absolutely brilliant!
Quality is excellent. Worth every penny
Can't find any faults
Worth it
Worth the investment for sure
Fast delivery, product is solid
Spot on
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.