Cecotec ReadyWarm 1800 Thermal Connected
Brand: Cecotec
Price: €111,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 9208e322-1902-4381-ad43-180d1af598ef
Description
Series: Cecotec ReadyWarm
Max. Heat Output: 1,200 Watt
Heating Power: 1200 Watt
Heating Technology: Convection Heat
Number of Heating Ribs: 8
Room Size: 15 m²
Installation Method: Free-Standing Unit, Wall Mounted
Areas of Use: Offices, Living Rooms
Format: Horizontal
Features: Remote Control, Timer, Power On Light, LED Display, Standing Feet, Thermostat
Safety Features: Overheat Protection, Child Proof
Operating Options: Touchscreen Controlled, App Controlled, Controllable via Remote
Data Transfer: WiFi
Colour: White
Upper Temperature Limit: 40 °C
Lower Temperature Limit: 5 °C
Height (mm): 630
Width (mm): 690
Depth: 260 mm
Weight: 5.3 kg
Specifications
| Product Types | Smart Radiator, Thermal Inertia Radiator |
|---|---|
| Series | Cecotec ReadyWarm |
| Max. Heat Output | 1,200 Watt |
| Heating Power | 1200 Watt |
| Heating Technology | Convection Heat |
| Number of Heating Ribs | 8 |
| Room Size | 15 m² |
| Installation Method | Free-Standing Unit, Wall Mounted |
| Areas of Use | Offices, Living Rooms |
| Format | Horizontal |
| Features | Remote Control, Timer, Power On Light, LED Display, Standing Feet, Thermostat |
| Safety Features | Overheat Protection, Child Proof |
| Operating Options | Touchscreen Controlled, App Controlled, Controllable via Remote |
| Data Transfer | WiFi |
| Colour | White |
| Upper Temperature Limit | 40 °C |
| Lower Temperature Limit | 5 °C |
| Height (mm) | 630 |
| Width (mm) | 690 |
| Depth | 260 mm |
| Weight | 5.3 kg |
Reviews
Packaged so carefully, arrived perfect
Wow! Amazing value
Top quality
Very happy indeed 👍
Excellent stuff
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Works great, super happy!
Amazing value!
Very happy indeed 👍
100% would recommend
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.