Cecotec EnergySilence Aero Stone Pro (5290)
Brand: Cecotec
Price: €116,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: ec335002-b10f-4105-8f78-10ce5b67e089
Description
Power: 35 Watt
Power Settings: 5
Controls: Remote Control
Timer: 8h
Blade Diameter (Sweep): 132 cm
Heights: 15 cm, 25 cm
Diameter: 132 cm
Rotor Colour: Grey
Number of Rotor Blades: 3
Power Type: Recirculation
Lighting Type: LED
Type of Bulb: 1 x 24 Watt
Features: Adjustable Height, with Light, Timer, Remote Control, Reversible Rotation (Winter and Summer Setting)
Included in Delivery: Remote Control, Manual
Specifications
| Product Type | Ceiling Fan |
|---|---|
| Power | 35 Watt |
| Power Settings | 5 |
| Controls | Remote Control |
| Timer | 8h |
| Blade Diameter (Sweep) | 132 cm |
| Heights | 15 cm, 25 cm |
| Diameter | 132 cm |
| Rotor Colour | Grey |
| Number of Rotor Blades | 3 |
| Power Type | Recirculation |
| Lighting Type | LED |
| Type of Bulb | 1 x 24 Watt |
| Features | Adjustable Height, with Light, Timer, Remote Control, Reversible Rotation (Winter and Summer Setting) |
| Included in Delivery | Remote Control, Manual |
Reviews
100% would recommend
Really good value for the price
Even better than I thought
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Top quality stuff, will order again
Best thing I've bought in a while
Even better than I thought
Can't find any faults
Quality is excellent. Worth every penny
Quality and price are unbeatable
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.