CasaFan Eco Genuino 152 MS-NB
Brand: CasaFan
Price: €485,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 683eff05-76e4-4786-b024-d973c3604ec3
Description
Series: CasaFan Eco
Power: 16 Watt
Power Settings: 6
Variable Power Settings: 50 U/Min, 118 U/Min, 143 U/Min, 64 U/Min, 96 U/Min, 79 U/Min
Suitable for rooms up to:: 35 m²
Noise Emission: 40.6 dB
Controls: Remote Control
Connection Diameter: 180 mm
Blade Diameter (Sweep): 152 cm
Height: 28 cm
Weight: 7 kg
Operating Voltage: 220 - 240 V
Housing Colour: Black
Rotor Colour: Brown
Housing Material: Metal
Rotor Blade Material: Wood
Number of Rotor Blades: 3
Power Type: Recirculation
Air Circulation: 9,220 m³/h
Luftumwälzung: 153.7 m³/min
Assembly Type: Slanted Surface Mount Option
Features: Reversible Rotation (Winter and Summer Setting), Remote Control
Included in Delivery: Remote Control
Optional Accessories: Wall Regulator
Specifications
| Product Type | Ceiling Fan |
|---|---|
| Series | CasaFan Eco |
| Power | 16 Watt |
| Power Settings | 6 |
| Variable Power Settings | 50 U/Min, 118 U/Min, 143 U/Min, 64 U/Min, 96 U/Min, 79 U/Min |
| Suitable for rooms up to: | 35 m² |
| Noise Emission | 40.6 dB |
| Controls | Remote Control |
| Connection Diameter | 180 mm |
| Blade Diameter (Sweep) | 152 cm |
| Height | 28 cm |
| Weight | 7 kg |
| Operating Voltage | 220 - 240 V |
| Housing Colour | Black |
| Rotor Colour | Brown |
| Housing Material | Metal |
| Rotor Blade Material | Wood |
| Number of Rotor Blades | 3 |
| Power Type | Recirculation |
| Air Circulation | 9,220 m³/h |
| Luftumwälzung | 153.7 m³/min |
| Assembly Type | Slanted Surface Mount Option |
| Features | Reversible Rotation (Winter and Summer Setting), Remote Control |
| Included in Delivery | Remote Control |
| Optional Accessories | Wall Regulator |
Reviews
Super satisfied 😊
Exactly what I was looking for
Definitely worth the money
Really happy with this
Worth it
Spot on mate, spot on
Absolutely worth it
Really happy with this
100% would recommend
Top stuff!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.